• rozwiń

Polska blokuje rurę i Merkel

Polska blokuje rurę i Merkel
Foto: TVN24 Foto: Niemcy wciąż stawiają na Nord Stream

Polska blokuje strategię kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie Gazociągu Północnego (Nord Stream) - ocenia w piątkowym wydaniu niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

"Pomimo jednoznacznego apelu kanclerz federalnej Angeli Merkel Polska odmawia politycznego poparcia dla budowy Gazociągu Północnego" - pisze gazeta w artykule na temat europejskich reakcji na list szefowej niemieckiego rządu do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso oraz premiera sprawujących przewodnictwo w UE Czech Mirka Topolanka.

W piśmie tym Merkel wskazała, że rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy uwydatnił potrzebę "silnej dywersyfikacji państw-dostawców (surowca) i szlaków transportowych". Jej zdaniem wielkie znaczenie ma polityczna wola i wsparcie wszystkich państw UE dla projektów Nord Stream, Nabucco oraz South Stream.

Przekreślone starania pani kanclerz?

Według "Financial Times Deutschland" stanowisko władz w Warszawie "przekreśla starania Merkel, by wykorzystać konflikt gazowy między Rosją a Ukrainą z początku tego roku jako argumentu za budową rury", która położona na dnie Bałtyku połączy Rosję z Niemcami.

Dziennik cytuje szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaja Dowgielewicza: "Kryzys gazowy wzmocnił nasze krytyczne stanowisko w sprawie Gazociągu Północnego. Nie zwiększy on bezpieczeństwa energetycznego Europy. W jeszcze większym stopniu uzależni nas od rosyjskiego gazu".

"FTD" przypomina, że m.in. Polska blokuje udział Europejskiego Banku Inwestycyjnego w inwestycji Nord Stream.

Polska nie jest osamotniona

Według gazety także Szwecja odmawia politycznego poparcia projektu i uzależnia swą zgodę na przebieg magistrali przez szwedzką strefę ekonomiczną od wyników analizy wpływu inwestycji na środowisko naturalne.

"Sztokholm postępuje zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym. Wiemy, jak ważny dla Niemiec jest ten gazociąg. Ale to nie może mieć wpływu na procedury prawne" - powiedział "FTD" szwedzki minister środowiska Andreas Carlgren.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane