• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska bezpieczniejsza energetycznie

Polska jako 28. kraj została przyjęta do Międzynarodowej Agencji Energetycznej - IEA. Współpracująca ze zrzeszającą najbardziej uprzemysłowione państwa świata organizacją OECD, mająca siedzibę w Paryżu instytucja zajmuje się bezpieczeństwem energetycznym.

- Gorąco witamy wejście Polski do IEA - powiedział jej dyrektor wykonawczy Nobuo Tanaka.

Według jego słów Polska "ciężko pracowała, żeby szybko przebudować wewnętrzną politykę energetyczną oraz przekształcić sektor energetyczny w sektor zorientowany na rynek, co opiera się na zasadach odzwierciedlonych we wspólnych celach IEA".

Polska ciężko pracowała, żeby szybko przebudować wewnętrzną politykę energetyczną oraz przekształcić sektor energetyczny w sektor zorientowany na rynek, co opiera się na zasadach odzwierciedlonych we wspólnych celach IEA

IEA

Polska superważna w regionie

Polska jest największym konsumentem i producentem energii w Europie Środkowej. Odgrywa ważną rolę w tranzycie ropy naftowej i gazu ziemnego do Europy oraz we współpracy energetycznej w regionie.

- Nie tylko ze względu na swe geograficzne położenie, członkostwo [Polski - red.] wzmocni obecność Agencji oraz bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej i Wschodniej - zaznaczył Tanaka.

Jesteśmy wzmocnieni

W celu spełnienia wymogów pełnego członkostwa w IEA, Polska utworzyła rezerwy ropy naftowej pokrywające zapotrzebowanie na 90 dni - czyli minimum wymagane przez IEA od swych członków.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, członkostwo w organizacji umożliwi Polsce m.in. korzystanie z pomocy innych państw członkowskich w sytuacji zakłócenia dostaw ropy naftowej. Funkcjonujący w ramach IEA mechanizm reagowania kryzysowego polega na udostępnianiu państwom odczuwającym zakłócenia dostaw ropy naftowej części własnych zapasów przez państwa członkowskie posiadające niezakłócony dostęp do dostaw. Członkostwo w MAE istotnie zatem zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski.

lad/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane