• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Polska bez amerykańskich sankcji

Stany Zjednoczone poinformowały, że nie nałożą na Japonię, Polskę i dziewięć innych krajów Unii Europejskiej sankcji finansowych z powodu importowania irańskiej ropy naftowej. W uzasadnieniu podano, że te kraje znacząco zmniejszyły zakup tego surowca z Iranu.

Według Reutersa, decyzja ta jest zwycięstwem tych 11 krajów, ponieważ ich banki nie muszą sie obawiać odcięcia od amerykańskiego systemu finansowego w ramach nowych sankcji USA. Prezydent Barack Obama robi wszystko, aby zwiększyć presję na Iran w związku z jego programem nuklearnym.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton poinformowała, że kraje UE (Belgia, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Wielka Brytania i Włochy) postanowiły już zaprzestać kupowania irańskiej ropy naftowej od Teheranu.

USA dają czas

Reuters odnotowuje, że na ogłoszonej we wtorek amerykańskiej liście nie ma największych importerów irańskiej ropy - Chin ani Indii, a także sojuszników USA - Korei Południowej i Turcji.

Kolejne 12 krajów, które nadal importują irańską ropę - w tym Chiny, Indie i Korea Południowa - mają czas do końca lipca na podjęcie stosownych działań, aby uniknąc amerykańskich sankcji.

Prezydent Barack Obama może zrezygnować z nałożenia sankcji, jeśli uzna, że dany kraj "znacząco zredukował" zakupy irańskiej ropy.

Zachód podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad bronią nuklearną. Teheran konsekwentnie zaprzecza i twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

mps\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane