• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska akcyza na prąd na cenzurowanym KE

Polska akcyza na prąd na cenzurowanym KE
Foto: TVN24 Foto: KE kwestionuje sposób pobierania akcyzy za prąd w Polsce

Komisja Europejska zdecydowała o pozwaniu Polski do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za niezgodne z unijnym prawem opodatkowanie energii elektrycznej.

Zgodnie z unijną dyrektywą energetyczną z 2003 roku, podatek akcyzowy od energii elektrycznej jest wymagany w momencie dostawy przez dystrybutorów lub redystrybutorów, którzy są zobowiązani do zapłaty podatku. W efekcie wygląda to tak, że podatek płaci każdy końcowy odbiorca prądu, a ostatnim ogniwem tego łańcucha jest gospodarstwo domowe, bądź firma. W Polsce natomiast podatek akcyzowy jest wymagany w momencie dostawy przez producenta (czyli elektrownię).

KE zwróciła uwagę już rok temu, jest to "naruszenie zobowiązań traktatowych Polski". Polska miała okres przejściowy do 1 stycznia 2006 roku na dostosowanie swojego systemu.

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt nowej ustawy akcyzowej, zakładający m.in. zmiany w systemie poboru tego podatku na energię elektryczną. Ma to dostosować polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, akcyzę płacić będą spółki zajmujące się sprzedażą, czyli zakłady energetyczne sprzedające prąd końcowemu nabywcy, podczas gdy obecnie płacą ją elektrownie, czyli producenci. Akcyza ma być utrzymana na dotychczasowym poziomie, czyli 20 zł za megawatogodzinę.

Przygotowany przez ministerstwo projekt ustawy znajduje się obecnie w konsultacjach międzyresortowych. Według rzecznika, uzgodnienia są już na finiszu. Rząd ma się zająć projektem pod koniec wakacji parlamentarnych, a Sejm - na jednym z pierwszych posiedzeń po wakacjach. Sejm zbiera się 22-24 sierpnia, zaś kolejne posiedzenia zaplanowano na 5-7 września i 19-21 września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane