• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Polscy rybacy mimo zakazu będą łowić dorsza

Polscy rybacy mimo zakazu będą łowić dorsza
Foto: TVN24 Foto: Rybacy wypłyną łowić dorsza

Obradujący w środę w Ustce przez kilka godzin armatorzy i rybacy zadecydowali, że wypłyną w morze na połowy dorsza, jak tylko pogoda na Bałtyku się ustabilizuje.

Jerzy Wysoczański, prezes Związku Rybaków Polskich, pytany o ryzyko związane z taką decyzją powiedział, że rybacy poddadzą się wszelkim kontrolom, pokazując inspektorom ładownie pełne dorsza oraz że nie boją się ewentualnego utracenia licencji.

Według pełnomocnika ds. rolnictwa i rybołówstwa Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80 Jakuba Kuchana, polscy rybacy mogą w sprawie zakazu połowów dorsza liczyć na wsparcie Wolnego Związku Zawodowego Rybaków w Portugalii.

- Omawiamy już szczegóły akcji solidarnościowej z naszymi portugalskimi kolegami. Prowadzimy również rozmowy z frakcją Konfederacja Zjednoczonej Lewicy/ Nordycka Zielona Lewica, zmierzające do tego, by stała się ona rzecznikiem interesów polskich rybaków w Parlamencie Europejskim - powiedział Kuchan.

Rozpoczęcie połowów dorsza będzie oznaczało złamanie wprowadzonego w lipcu przez Komisję Europejską zakazu połowów tej ryby na wschodnim Bałtyku (na wschód od 15 południka, który przebiega przez miejscowość Trzęsacz w woj. zachodniopomorskim).

Zakaz, dotyczący jedynie polskich jednostek, zaczął obowiązywać 16 września, po zakończeniu trwającego trzy miesiące okresu ochronnego dla dorsza i ma trwać do końca 2007 roku. Według ustaleń unijnych kontrolerów, połowy stada z Bałtyku Wschodniego przez polskie statki w 2007 roku już trzykrotnie przekroczyły zgłoszony przez nas roczny limit 10,8 tys. ton.

Jest jeszcze szansa

Sprawa nie jest jednak ostatecznie zamknięta. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przekazał unijnemu komisarzowi ds. rybołówstwa Joe Borgowi dane świadczące o niewłaściwym oszacowaniu wielkości bałtyckiego stada dorsza, przez co niesłusznie uznaje się poziom zasobów tej ryby za katastrofalnie niski. Gróbarczyk wskazał również na błędy w systemie raportowania połowów, przez co nie odzwierciedla on faktycznych danych.

Komisarz Borg ma się do tego ustosunkować w przyszłym tygodniu.

Również w przyszłym tygodniu – według Ministerstwa Gospodarki Morskiej – o problemach polskiego rybołówstwa ma dyskutować Rada Ministrów.

Poniedziałkowym rozmowom w Brukseli towarzyszył protest rybaków, którzy na dwie godziny wypłynęli na redy trzech polskich portów: Gdyni, Ustki i Kołobrzegu. W proteście wzięło udział ok. 300 jednostek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane