• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polscy rybacy łamią zakaz UE

Polscy rybacy łamią zakaz UE
Foto: TVN24 Foto: Rybacy nie obawiają się kar za łamanie zakazu łowienia dorsza

Trzy rybackie jednostki z Jastarni złamały unijny zakaz połowów dorszy na Bałtyku Wschodnim. W ich ładowniach polscy kontrolerzy znaleźli ponad 3,5 tony ryby. Unijni inspektorzy są już w Polsce i zaczynają kontrole w największych portach.

Rybę znaleziono w czasie rutynowej kontroli, przeprowadzonej w nocy z wtorku na środę w porcie w Jastarni.

Rybakom grożą za to wysokie grzywny, przekraczające nawet kilkudziesiąt tys. zł. Na razie jednak ministerstwo gospodarki morskiej nie zamierza karać rybaków, gdyż postępowanie Komisji Europejskiej w tej sprawie jest na początkowym etapie.

Kutry pod lupą Brukseli

W czwartek KE zapowiedziała przeprowadzenie w Polsce inspekcji, których celem będzie ustalenie, czy zakaz połowów dorsza na Bałtyku Wschodnim jest przestrzegany.

Mireille Thom, rzeczniczka unijnego komisarza ds. rybołówstwa Joe Borga, nie sprecyzowała kalendarza i formy tych inspekcji. Jednak według polskich inspektorów rybołówstwa wynika, że unijni kontrolerzy są w Polsce i do przyszłego piątku będą kontrolować nasze największe porty i jednostki rybackie.

Zakaz połowów dorsza przez statki pływające pod polską banderą na Bałtyku Wschodnim (na wschód od 15. południka, który przebiega przez miejscowość Trzęsacz w woj. zachodniopomorskim) do końca 2007 roku wprowadziła w lipcu Komisja Europejska. Zakaz zaczął obowiązywać 16 września. Podstawą jego wprowadzenia były wyniki unijnej kontroli, która stwierdziła, iż polscy rybacy trzykrotnie przekroczyli przyznany im na ten rok limit połowowy, wynoszący 10,8 tys. ton.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane