• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Polscy przedsiębiorcy widzą kryzys

Polscy przedsiębiorcy widzą kryzys
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Prezes KIG Andrzej Arendarski: Kryzys zagląda w oczy

80 procent firm spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju - wynika z ankiety Krajowej Izby Gospodarczej. Zdaniem przedsiębiorców będzie to miało wpływ na prowadzoną przez nich działalność. 2/3 firm już odczuło spadek popytu na swe wyroby lub usługi.

Spadek popytu dotyczy głównie firm odlewniczych, produkujących dla branży samochodowej oraz transportowych, budowlanych, szkoleniowych oraz reklamowych. Natomiast firmy turystyczne w dalszym ciągu mają się dobrze - wynika z danych KIG.

Prawie co piąte przedsiębiorstwo planuje w najbliższym czasie zwolnienia pracowników, a ponad 30 proc. zamierza ograniczyć inwestycje.

2/3 badanych firm deklaruje, ze zabezpiecza się przed możliwym pogorszeniem sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie poszukując nowych rynków, możliwości produkowania nowych towarów i usług, wyszukując nisze rynkowe.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ponad 3/4 przedsiębiorców spotkało się z odmową udzielenia kredytu bankowego, a około 56 proc. odczuło wpływ wahań kursu złotego na prowadzony biznes. - To pokazuje, że polski rynek jest w coraz większym stopniu związany z globalną gospodarką. Wahania kursu powodują coraz większe trudności w prowadzeniu firmy w Polsce, zarówno dla eksporterów, jak i importerów - uważa zastępca sekretarza generalnego KIG Mieczysław Bąk.

Jego zdaniem, firmy oczekują od rządu m.in. wprowadzenia podatku liniowego oraz szybkiego przyjęcia euro. Ponadto przedsiębiorcy postulują przyspieszenie wydawania pieniędzy unijnych, zwłaszcza na infrastrukturę, bo to - ich zdaniem - może pobudzić popyt w branży budowlanej. Domagają się również powrotu do ulg inwestycyjnych, w tym budowlanej i remontowej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane