• rozwiń

Polscy politycy są rozrzutni przed wyborami

Polscy politycy są rozrzutni przed wyborami
Foto: TVN24 Foto: Polscy politycy są rozrzutni przed wyborami

Zbliżające się przedterminowe wybory parlamentarne w Polsce skłaniają do rozrzutności obie strony na scenie politycznej, co - zdaniem ekonomistów - może zdestabilizować sytuację fiskalną kraju - ostrzega brytyjski dziennik "Financial Times".

Gazeta podkreśla, że dzięki partiom opozycyjnym niespodziewanie zwiększona została w tym tygodniu ulga podatkowa na dzieci, która - według Ministerstwa Finansów - będzie kosztować budżet ok. 6,5 mld zł, zamiast planowanych przez rząd 3 mld. "Financial Times" podkreśla także, że premier Jarosław Kaczyński osiągnął ostatnio porozumienie z "Solidarnością" o podniesieniu płacy minimalnej, a ponadto zapowiedział zwiększenie w przyszłym roku wydatków o 27 mld zł, czyli o ponad 10 proc.

- Gwałtowny wzrost wydatków niepokoi analityków - pisze "Financial Times". - Do tej pory nie mieliśmy większych obaw o sytuację fiskalną, ale teraz zauważamy pewne poluzowanie - cytuje dziennik ekonomistę z Danske Bank Larsa Christensena. - Polska nie ma marginesu, pozwalającego na złagodzenie polityki fiskalnej.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane