• rozwiń

Polscy miliarderzy pożyczają w USA

Polscy miliarderzy pożyczają w USA
Foto: TVN24 Foto: Znany inwestor Roman Karkosik pożycza od GEM Global Yield fund

Minęły już czasy, gdy pomysły polskich miliarderów finansowali inwestorzy z GPW, teraz pożyczki płyną z USA. Jak donosi "Rzeczpospolita", amerykański fundusz GEM Global Yield fund finansuje już trzecią firmę w Polsce. Tym razem chodzi o spółkę kontrolowaną przez Romana Karkosika - NFI Midas.

Spółka podpisała już list intencyjny w sprawie pożyczki, która ma sięgnąć 300 mln zł. Umowy ma być podpisana jeszcze w tym miesiącu.

Na co spółka przeznaczy pozyskane w tym sposób pieniądze? Jak ujawnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes NFI Midas Jacek Felczykowski środki te zostaną przeznaczone m.in. na rozwój działalności telekomunikacyjnej, prowadzonej przez należącego do grupy operatora komórkowego Centernet. Innych szczegółów nie zdradza.

Niedawno spółka Centernet podpisała z fundacja Lux Veritas o. Rydzyka umowę o prowadzeniu telefonii komórkowej pod nazwą "wRodzinie". Jej grupą docelową mają być m.in. słuchacze Radia Maryja, widzowie TV Trwam i czytelnicy "Naszego Dziennika".

Trzecia pożyczka dla firmy z GPW

Amerykański fundusz już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni angażuje się w pożyczkę spółce z GPW. Poprzednie dwie firmy - kojarzone z Ryszardem Krauze - to Petrolinvest, zajmująca się poszukiwaniem ropy naftowej (278 mln zł) oraz Bioton, producent insuliny (362,8 mln zł).

Dlaczego fundusz inwestuje w Polsce?

Dlaczego GEM Global Yield Fund postanowił zainwestować w Polsce, gdzie nie ma nawet swojego przedstawiciela? Pytani o to pracownicy biur funduszu w Londynie i Pradze nie skomentowali tej pożyczki.

"Rzeczpospolita" pisze, że działający od 18 lat fundusz zarządza aktywami wielkości 3,4 mld dol. Łącznie GEM Global Yield Fund przeprowadził już ponad 200 transakcji w 29 krajach. Fundusz już wcześniej inwestował w Polsce W 2002 roku udzielił pożyczki wysokości 5 mln firmie 4Media. Gazeta przypomina, że później członkowie zarządu spółki zostali oskarżeni o zdefraudowanie firmowych pieniędzy.

mon ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane