• rozwiń

Polsce gazu starczy na "wiele, wiele tygodni"

Polsce gazu starczy na "wiele, wiele tygodni"
Foto: TVN24/PAP Foto: Nie mamy się czego obawiać?

Nawet jeśli konflikt gazowy między Białorusią i Rosją się zaogni, Polska nie powinna się obawiać przerw w dostawach gazu - zapewniali na wspólnej konferencji premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak. - Na wiele, wiele tygodni Polska jest zabezpieczona - mówił premier. PGNiG jak dotąd nie zauważyło zmniejszenia dostaw do Polski.

Moskwa i Mińsk - nie po raz pierwszy - toczą spór o ceny gazu i o zaległości w płatnościach za jego dostawy (do Białorusi) oraz za tranzyt (z Rosji na Zachód). CZYTAJ WIĘCEJ W poniedziałek Gazprom ograniczył dostawy gazu na Białoruś o 15 proc., a we wtorek o 30 proc. We wtorek z kolei prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka polecił rządowi wstrzymać tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Białorusi.

Ciśnienie nie spada

Czy Polski system gazowy ucierpi na tej decyzji? Według premiera i ministra gospodarki - nie. Donald Tusk w czasie konferencji prasowej przyznał, że gazociąg jamalski w dużej części przebiega przez Polskę: - Ale na razie ciśnienie na tym gazociągu nie spadło.

Wcześniej zapewniała też o tym rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa: - W tej chwili nie ma żadnych zmian w dostawach gazu, surowiec płynie w ilościach zgodnych z zamówieniami - mówiła Joanna Zakrzewska na antenie TVN CNBC Biznes krótko po godzinie 13.

Także operator gazociągów przesyłowych Gaz-System zapewnił w komunikacie przesłanym PAP, że Obecnie ilość gazu odbieranego na granicy polsko-białoruskiej jest zgodna z kontraktem: "Gaz-System jest w ciągłym kontakcie ze służbami dyspozytorskimi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz białoruskiego operatora systemu przesyłowego Biełtransgaz.˙Natomiast PGNiG S.A. pozostaje w stałym kontakcie z dostawcą gazu - Gazprom Export".

Jak Zakrzewska, PGNiG przez cały czas monitoruje sytuację. Uspokajała też, że nie ma zagrożenia dla dostaw dla krajowych odbiorców, bowiem w sezonie letnim zużycie jest mniejsze. Według jej słów część obecnych dostaw jest zużywana do zapełniania podziemnych magazynów jako rezerwy na zimę. W poniedziałek Zakrzewska ujawniła, że są one wypełnione w 60 procentach.

"Nie ma powodów do niepokoju"

Także wicepremier Pawlak mówił, że zapasy zmagazynowane w poprzednich miesiącach oraz fakt, że gaz dociera do Polski także ze strony ukraińskiej i z Niemiec zapewnią nam energetyczne bezpieczeństwo. - Nie ma ryzyka, że będzie jakakolwiek przerwa w dostawach - mówił.

W ramach kontraktu z Gazpromem dostawy gazu z Rosji do Polski przez Białoruś wynoszą ok. 60 proc., a przez Ukrainę - ok. 40 proc.

Tusk nie wykluczył z kolei, iż na razie spór Rosji i Białorusi "to wojna tylko na słowa". - Nawet gdyby doszło po stronie białoruskiej do radykalnych kroków, to przez wiele, wiele tygodni Polska jest zabezpieczona jeśli chodzi o gaz. Nie ma powodów do niepokoju - zapewniał. Zaznaczył jednak, że ewentualne zakręcenie kurka z gazem przez Białoruś będzie problemem ogólnoeuropejskim.

"Wielka przygoda z gazem łupkowym"

Obaj politycy zdeklarowali, że rząd robi wszystko, by zdywersyfikować źródła energii w Polsce, zwłaszcza - jak mówił Pawlak - w oparciu o krajowe zasoby energii. Sztandarowym projektem jest oparcie systemu na gazie łupkowym. CZYTAJ WIĘCEJ

- Jak wiadomo, są prowadzone bardzo intensywne prace nad potwierdzeniem tych hipotez, które dotyczą gazu łupkowego. Bardzo duże nadzieje przywiązujemy do tego, żeby ten gaz łupkowy szybko i w szerokim zakresie wykorzystać. Byłoby to na pewno budowanie solidnej, bezpiecznej gospodarki w oparciu o krajowe zasoby energii - zaznaczył wicepremier. - PGNiG i inne podmioty są pod stałym wsparciem rządu, by jak najszybciej potwierdzić istnienie tych złóż - mówił także.

Tusk dodał: - Jeśli uda nam się ta wielka przygoda z gazem łupkowym, Polska będzie jednym z najbardziej zdywersyfikowanych krajów.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane