• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Połowa Polaków z internetem. Modemy do lamusa?

Połowa Polaków z internetem. Modemy do lamusa?
Foto: sxc.hu Foto: Coraz więcej Polaków w sieci. Ale coraz mniej korzysta z modemu

Polacy stają się coraz bardziej nowocześni - przynajmniej pod względem posiadania komputerów i internetu. W ostatnim roku podwoiła się liczba użytkowników laptopów, a dwukrotnie więcej ludzi niż przed rokiem korzysta z mobilnego internetu - wynika z badań D-Link Technology Trend, przygotowanych na zlecenie znanego producenta urządzeń sieciowych.

Dostęp do internetu ma już 48 procent polskich gospodarstw domowych. To o 10 punktów procentowych więcej niż na koniec 2008 roku.

Poprawiła się nie tylko ilość, ale i jakość łączy - wynika z badań D-Link Technology Trend, poświęconych wyposażeniu polskich domów w nowe technologie. Obecnie 39 procent internautów korzysta ze stałego łącza oferowanego przez operatora telefonii stacjonarnej, kolejne 22 procent korzysta z usług operatora telewizji kablowej, a 16 procent łączy się dzięki lokalnym dostawcom osiedlowym.

Sieć w mieście

Najwyraźniej więc do lamusa odchodzą niedawno jeszcze bardzo popularne modemy telefoniczne. Z takiej łączności z Siecią korzysta jeszcze tylko 2 procent internautów. Znacznie więcej niż przed rokiem jest za to amatorów mobilnego dostępu do sieci - na koniec 2008 roku korzystał z takiego rodzaju łącza zaledwie co dwudziesty. Teraz - co dziesiąty.

Z dostępu do internetu cieszą się jednak zazwyczaj "miastowi". Mimo dynamicznego wzrostu dostępności, z dostępu do Sieci korzysta tylko nieco ponad jedna trzecia mieszkańców wsi (37 procent). W dużych miastach ponad połowa mieszkańców (56 proc.). Łącznie liczba użytkowników w cały kraju wzrosła z 38 do 48 procent ogółu gospodarstw domowych.

Kryzys sojusznikiem niskich cen

Oprócz internetu, Polacy bardzo polubili także telewizory HD. Do posiadania takiego sprzętu przyznał się co piąty ankietowany (22 proc.). W zeszłym roku podobnych deklaracji było połowę mniej.

Wyniki badań D-Link Technology Trend wskazują na to, że Polacy... skorzystali na kryzysie finansowym. Sprzęt elektroniczny, również nowych technologii, okazał się w tym roku coraz bardziej dostępny cenowo.

Jedna trzecia z nas (31 proc.) filmy ogląda z multimedialnego odtwarzacza DVD, jedna czwarta (26 proc.) posiada przenośny odtwarzacz mp3 lub mp4. Najmniejszą popularnością wśród Polaków cieszą się palmtopy – jego obecność w gospodarstwie domowym zadeklarowało jedynie co setny ankietowany.


Badanie D-Link Technology Trend przeprowadził Instytut MilwardBrown SMG/KRC na zamówienie firmy D-Link. Sondaż przeprowadzono w końcu września 2009 roku na ogólnopolskiej, losowo-kwotowej próbie 1012 osób, reprezentatywnej dla dorosłej populacji Polaków.

ktu/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane