• rozwiń
  • WIG20 2102.87 +1.88%
  • WIG30 2406.83 +1.74%
  • WIG 56021.02 +1.44%
  • sWIG80 11604.14 +0.29%
  • mWIG40 3786.08 +0.79%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:19

Dostosuj

Połowa ofert pracy w urzędach to fikcja

Połowa ofert pracy w urzędach to fikcja
Foto: TVN24 Foto: Co drugie ogłoszenie z tablicy to staż

- Połowa ofert pracy, jakie przedsiębiorcy proponują w pośredniakach, to staże i inne formy związania bezrobotnego z firmą, a nie prawdziwe oferty zatrudnienia - czytamy w "Parkiecie". Eksperci radzą więc, żeby pracy szukać raczej na rynku pracy, a nie w urzędach, które - według nich - coraz słabej spełniają swoją rolę.

W informacjach GUS czy Ministerstwa Pracy podawana jest liczba ofert pracy, jakie przedsiębiorstwa zgłaszają do pośredniaków, bez podziału na propozycje zatrudnienia czy stażu.

Okazuje się zaś, że w lipcu firmy chciały zacząć współpracować z prawie 80 tys. bezrobotnych, ale stałe umowy miały tylko dla połowy. W przypadku pozostałych zgłaszano chęć zorganizowania dla nich staży. I tak jest od kilku miesięcy.

– Mamy coraz więcej wniosków o staże, a coraz mniej ofert pracy – przyznaje w rozmowie z gazetą Paweł Nadziakiewicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie. Dodaje, że coraz mniej firm zobowiązuje się do poźniejszego zatrudnienia stażysty. – W okresie spowolnienia zatrudnienie subsydiowane wypiera normalne zatrudnianie – dodaje.

Z urzędu na rynek

Dobre oferty pracy nie trafiają do urzędów, bo ludzie z wysokimi kwalifikacjami, gdy tracą pracę, nie szukają jej potem w pośredniakach, tylko na wolnym rynku

ambrozik o pracy

- To jedynie pokazuje, że urzędy pracy nie pomagają w pozyskiwaniu pracy, a jedynie służą rejestracji bezrobotnych i wypłacaniu im zasiłków - tłumaczy w rozmowie z "Parkietem" Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. - Dobre oferty pracy nie trafiają do urzędów, bo ludzie z wysokimi kwalifikacjami, gdy tracą pracę, nie szukają jej potem w pośredniakach, tylko na wolnym rynku. Od lat postulujemy, by inaczej prowadzić statystyki rynku pracy - dodaje.

Przyznaje, że możliwość organizowania staży dla wszystkich pracowników, jaką wprowadzono od tego roku, jest sztucznym sposobem pobudzania apetytu na pracę.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane