• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polityka prorodzinna czy przedwyborcza?

Polityka prorodzinna czy przedwyborcza?
Foto: TVN24 Foto: Kiedy będzie łatwiej zdecydować się na dzieci?

Na forum rządu staje dziś pakiet tzw. ustaw prorodzinnych. Zapowiadane od dawna ułatwienia dla osób rodzących i wychowujących dzieci dotąd nie mogły nabrać realnego kształtu, dzieje się to dopiero w obliczu zbliżających się wyborów.

Plan przewiduje wydłużenie urlopów macierzyńskich, wprowadzenie rodzinnych ulg podatkowych, zwolnienie na trzy lata z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP firm zatrudniających pracowników wracających po przerwie związanej z wychowaniem dziecka oraz ochronę przed zwolnieniem tych, którzy chcą pracować na część etatu - tak ma wyglądać ów projekt, donosi "Gazeta Prawna".

Firmy zyskałyby prawo do tworzenia ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przedszkoli i żłobków.

"GP" zaznacza, że resortowi pracy nie udało się przeforsować, by wszyscy prowadzący firmy i opiekujący się dziećmi mieli prawo do zawieszania działalności gospodarczej.

Rząd ma przyjąć taką autopoprawkę do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale działalność będą mogły zawiesić wyłącznie osoby rozliczające się z fiskusem przy pomocy karty podatkowej. Zawieszenie mogłoby trwać do dziesięciu miesięcy, a jeśli będą nadal osobiście opiekować się dziećmi - do 36 miesięcy.


Pakiet zmian ustawowych po przyjęciu przez rząd trafi do Sejmu. Tam jego dalsze losy w obecnej sytuacji są absolutną zagadką. nie wydaje się jednak możliwe jego przyjęcie jeśliby doszło do skrócenia kadencji parlamentu.


tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane