• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polisy na życie nieważne?

Polisy na życie nieważne?
Foto: TVN24 Foto: Budzetówka ubezpieczona niezgodnie z prawem?

Czy większość ubezpieczeń grupowych dla urzędników, nauczycieli czy policjantów zawarto łamiąc przepisy? Może tak się okazać, bo zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości grupowe ubezpieczenia powinny być zawierane po przeprowadzeniu przetargu, czego zwykle nie dopełnia budżetówka - donosi "Rzeczpospolita".

Polisy na życie oraz medyczne i emerytalne mogą okazać się nieważne. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych ma prawo zakwestionować je przed sądem. Biorąc pod uwagę konsekwencje społeczne, nie należy spodziewać się wysypu pozwów o stwierdzenie nieważności już funkcjonujących umów. Ale może się okazać, że wyrok Trybunału doprowadzi do istotnych zmian na rynku ubezpieczeń grupowych - prognozuje "Rz".

– Ostrożnie szacuję, że co najmniej 80 proc. takich ubezpieczeń w budżetówce należy do PZU Życie. Jeśli konkurencyjne firmy będą mogły składać swe oferty, to monopol przestanie istnieć. Uczciwa rywalizacja wymusi lepsze warunki polis – mówi gazecie Marcin Broda z internetowego "Dziennika Ubezpieczeniowego".

Milion ubezpieczonych

Według szacunków „Rz” chodzi o prawie milion pracowników. Po wyroku ETS pracodawca, który nie zechce zorganizować przetargu, sporo zaryzykuje - naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną, a umowa przez niego zawarta może się okazać nieważna.

Polisy na życie pozwalają one uzyskać odszkodowanie nie tylko w razie śmierci czy nieszczęśliwego wypadku, ale też np. w związku z urodzeniem dziecka. Takie ubezpieczenia są dobrowolne – miesięczna składka wynosi zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Stroną umowy jest pracodawca, który może wynegocjować niższe składki. Składki na ubezpieczenia grupowe na życie w 2009 roku wyniosły łącznie 16,4 mld zł.

kaw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane