• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Policja nie umie wydawać pieniędzy

Policja nie umie wydawać pieniędzy
Foto: TVN24 Foto: Na modernizację policja ma aż 4,5 mld zł, które powinna wydać w przetargach do końca 2009 r.

Kilka wielkich policyjnych przetargów zostało unieważnionych z powodu banalnych błędów. Nieudolność czy spisek - prosto z mostu pyta "Puls Biznesu".

W czwartek policja unieważniła prestiżowy przetarg na budowę kompleksowego systemu wspomagania dowodzenia (SWD) za 120 mln zł. Kilka dni wcześniej podobny los spotkał konkurs na system wspomagania obsługi policji (SWOP) za 40 mln zł. W obu przypadkach błędy leżały po stronie policji i były wręcz kuriozalne - niezgodnie z przepisami sformułowano warunki podane w ogłoszeniu.

Na modernizację policja ma aż 4,5 mld zł, które musi wydać w przetargach do końca 2009 r. Tymczasem z powodu własnych błędów unieważnia coraz więcej dużych postępowań.

Na oba przetargi informatyczne firmy oczekiwały od dawna, konkursy powinny więc być dobrze przygotowane. System wspomagania dowodzenia miał zrewolucjonizować pracę policji, zarządzanie kadrami, dowodzenie w operacjach specjalnych. System wspomagania obsługi policji ma z kolei usprawnić zarządzanie. To projekt, który mundurowi próbują ukończyć od lat. Unieważnili już kilka przetargów.

W przypadku obu tych postępowań policja popełniła dziecinne błędy - m.in. zastosowała niezgodne z ustawą terminy ważności dokumentów i niezgodnie z przepisami opisała warunki udziału w przetargach.

Gazeta przyjrzała się innym postępowaniom i okazuje się, że podobnych błędów w dużych przetargach jest więcej. Każdy ma prawo popełniania błędów, ale warto zbadać, skąd się biorą. "Puls Biznesu" zadał policji pytanie, czy prowadzi takie postępowanie wyjaśniające. Na razie pozostaje ono bez odpowiedzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane