• rozwiń

Polbank idzie w ręce Austriaków

Polbank idzie w ręce Austriaków
Foto: TVN24 Foto: Polbank trafi w ręce Austriaków

Polbank w ręce Raiffeisena. Działający w Polsce oddział greckiego Eurobanku EFG sprzedany grupie Raiffeisen Bank International. Za 70 procent udziałów nabywca zapłaci 490 milionów euro w gotówce, a za resztę - akcjami.

Najpierw Polbank - obecnie funkcjonujący jako oddział greckiego banku i podlegający tamtejszemu nadzorowi - zostanie przekształcony w samodzielny bank.  Następnie ma dojść do jego połączenia z Raiffesenem w Polsce.

Oprócz gotówki dotychczasowy właściciel Polbanku otrzyma jeszcze 13 proc. nowowyemitowanych akcji Raiffeisen Banku Polska. Transakcja powinna się zakończyć w IV kwartale tego roku.

Polska atrakcyjnym rynkiem

Dzięki temu powstanie szósty pod względem aktywów i czwarty pod względem udzielonych kredytów bank w Polsce. Będzie obsługiwać około miliona klientów. Wcześniej zainteresowanie zakupem Polbanku wyrażały włoski Sanpaolo Intensa i BNP Paribas.

Analitycy zgodnie oceniali na antenie TVN CNBC, że przejęcie Polbanku pokazuje, jak atrakcyjny jest polski rynek finansowy. - Raiffeisen stara się dotrzeć jeszcze bardziej do klientów detalicznych i to tylko pokazuje jak my jako cały region jesteśmy dalej atrakcyjni. - mówił analityk z firmy Xelion Doradcy Finansowi Jan Żuralski.

- To pokazuje, że to przejęcie, że nasz rynek jest atrakcyjny dla silnych grup, szczególnie z rodowodem niemieckim - zgodził się z nim makler CDM Pekao Tomasz Czarnecki.

Austriacka "Kasa Stefczyka"

Właścicielem 70 procent akcji Raiffeisen Bank International jest Raiffeisen Zentralbank Österreich AG - austriacki bank, działający od 1927 roku i wywodzący się z tamtejszego odpowiednika naszych kas oszczędnościowo-pożyczkowych. Jest największym bankiem w Austrii. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Friedricha Wilhelma Raiffeisena - inicjatora i propagatora idei samopomocy gospodarczej i idei spółdzielczości. Jego dziełem były pierwsze spółdzielnie kredytowe w Niemczech. To na nich wzorował się Franciszek Stefczyk, organizując w Galicji instytucje nazwane później Kasami Stefczyka.

Raiffeisen Bank International ma silną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza na Bałkanach. Działa w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Kosowie, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji Oraz na Ukrainie i na Węgrzech.

//sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane