• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polakom kryzys nie straszny

Polakom kryzys nie straszny
Foto: sxc.hu Foto: Polacy o swoje oszczędności w obliczu kryzysu się nie martwią

Polakom kryzys nie straszny: prawie połowa z nas uważa, że nie będzie on mieć wpływu na posiadane oszczędności. Specjaliści zaś alarmują: Polacy nie lubią ryzykować w inwestycjach finansowych, ale nadal ich wiedza o finansach nie opiera się o merytoryczne materiały czy opinie fachowców.

42 proc. z nas uważa, że kryzys finansowy nie będzie miał wpływu na wysokość ich oszczędności - wynika z raportu agencji badawczej Pentor. Kolejnych 31 proc. jest zdania, że zawirowania na rynkach finansowych wywrą niewielki wpływ na ich oszczędności. Jedynie 10 proc. uważa, że wpływ ten będzie poważny. Polacy bać się nie muszą, bo tylko 14 proc. planuje wydatki na okres dłuższy niż miesiąc.

Z badania wynika natomiast, że kryzys finansowy wpływa na postrzeganie bezpiecznych sposobów oszczędzania oraz odkładania na emeryturę.

"Polacy wskazywali głównie inwestowanie w ziemię, nieruchomości, konto osobiste, trzymanie gotówki w domu oraz dodatkowy etat, a rzadziej takie środki, jak fundusze inwestycyjne czy akcje" - czytamy w raporcie Pentora.

Konta ma jedynie połowa

Wyniki badania wskazują, że większość Polaków zna tylko podstawowe formy oszczędzania. "Jedynie połowa Polaków posiada konta bankowe. Tylko 12,7 proc. dokonuje płatności przez internet" - informują autorzy raportu.

Tylko 7 proc. Polaków regularnie oszczędza, chociaż za oszczędzaniem opowiada się 69 proc. społeczeństwa. 35 proc. badanych przyznaje, że nie planuje wydatków z większym wyprzedzeniem. 41 proc. nie zastanawia się nad powiększeniem swojej emerytury w przyszłości.

Pentor przeprowadził badanie na zlecenie Fundacji Kronenberga, z okazji ogólnopolskiej akcji "Tydzień dla Oszczędzania", organizowanej pod patronatem Komisji Nadzoru Finansowego.

Badanie przeprowadzono w październiku na grupie ponad tysiąca osób powyżej 15. roku życia.

ŁUD/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane