• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Polak zarabia na nierządzie

Polak zarabia na nierządzie
Foto: sxc.hu Foto: Co dziesiąty Polak sprawdzany przez skarbówkę, twierdzi, że żyje z prostytucji

Co dziesiąty podatnik, którego skontrolowała skarbówka, twierdzi, że zarabia na prostytucji. Urzędnicy w to jednak nie wierzą i chcą, by osoby zarabiające w ten sposób, wykazały to - pisze "Gazeta Wyborcza".

W dziesiąty podatnik sprawdzany przez urząd skarbowy na pytanie o podejrzane dochody mówi, że płacą mu za seks.

Bo prostytucja jest jedyną nieopodatkowaną działalnością zarobkową w Polsce (zabronione jest stręczycielstwo i sutenerstwo). Fiskus przez lata kapitulował przed takimi podatnikami. Ale w końcu wypowiedział im wojnę. Pyta, docieka i sprawdza, czy aby na pewno podatnik żyje z nierządu.

Tłumaczenia w dyskretnym pokoju

- Tak, prosimy o przedstawienie dowodów - potwierdza Agnieszka Pawlak, rzeczniczka Izby Skarbowej w Łodzi.

Dlatego w Łodzi podatnicy, którzy tłumaczą, że żyją z nierządu, są proszeni do zacisznego pokoju. Tu mogą porozmawiać z urzędnikiem (drugi jest świadkiem) i pokazać dowody: faktury z hoteli, zdjęcia, notatki z kalendarza, maile czy billingi. I podać namiary na swoich klientów. Oni też trafią do "dyskretnego pokoju", by podczas przesłuchania potwierdzić zeznania podatnika.

- Zwykle nie dochodzimy do tego etapu. Wystarczy poprosić o dowody i podatnik już się z nierządu wycofuje - mówi Agnieszka Pawlak.

Prostytucja bez dowodów

Podobnie pracują w innych skarbówkach. Na Śląsku w ubiegłym roku utrzymania się z nierządu nie udowodnił żaden podatnik. Próbowało się nim tłumaczyć kilka osób, ale wszystkie podległy w ogniu pytań. Nawet kobieta, która szczegółowo przygotowała legendę.

- Podawała miejsca spotkań, adresy hoteli. Podała świadków-klientów, a ci faktycznie powiedzieli, że płacili jej za usługi seksualne - opowiada Joanna Kruz z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Urzędnicy udowodnili jednak, że świadkowie, to jej znajomi.

mac/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane