• rozwiń

Polak za autostradę płaci najwięcej

Polak za autostradę płaci najwięcej
Foto: TVN24 Foto: Za średnią pensję możemy przejechać autostradą prawie 11 tys. km

Sześć eurocentów, które trzeba zapłacić za przejazd kilometrem autostrady w Polsce to jedna z najwyższych cen w Europie - wynika z wyliczeń portalu money.pl. - Za średnią miesięczną pensję w naszym kraju można przejechać płatną autostradą niemal cztery razy mniej kilometrów niż we Francji i dwa razy mniej niż w Hiszpanii i Portugalii

W Polsce mamy około 770 kilometrów autostrad. Z tego 236 kilometrów to płatne odcinki. Opłaty za autostrady pobierają spółki: Autostrada Wielkopolska (autostrada A2), Stalexport Autostrada Małopolska (autostrada A4) i GTC (autostrada A1).

Według wyliczeń portalu, jeden przejechany kilometr w Polsce kosztuje około 6 eurocentów, podobnie jak Portugalii i we Włoszech. We Francji jest to 7, a Hiszpanii 8 eurocentów. I choć opłaty w Polsce nominalnie może nie są najwyższe, to za swoją średnią miesięczną pensję nad Wisłą możemy przejechać autostradą prawie 11 tys. km - to niemal czterokrotnie mniejszy odcinek niż we Francuz oraz dwukrotnie mniejszy niż mogą za średnie obory przejechać mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane