• rozwiń

Polak skręca na potęgę

Polak skręca na potęgę
Foto: TVN24 Foto: Polacy skręcają na potęgę

Polacy własnoręcznie robią prawie pięć miliardów papierosów rocznie - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane resortu zdrowia. W ten sposób za cenę paczki popularnych papierosów mogą wypalić 40 skrętów własnej roboty.

Palaczom nie przeszkadza, że taki tytoń jest bardziej szkodliwy i na potęgę kupują gilzy i maszynki do skręcania papierosów. W ten sposób w ciągu roku powstaje aż 4,7 mld sztuk papierosów.

Z cytowanych przez "DGP" badań firmy Nielsen wynika, że w zeszłym roku sprzedaż papierosów spadła o 1,3 proc. W tym samym stopniu zwiększyła się zaś sprzedaż tytoniu luzem. Według producentów w tym roku ta tendencja rośnie. Według ich szacunków produkcja - i konsumpcja - skrętów wzrośnie nawet o kilkadziesiąt procent.

Branża tytoniowa wylicza, że ucieczka palaczy od papierosów do skrętów kosztuje budżet państwa 300-400 mln. złotych rocznie. Tytoń cięty jest obłożony niższą akcyzą, niż gotowe papierosy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane