• rozwiń
  • WIG20 2173.17 +0.79%
  • WIG30 2461.34 +0.79%
  • WIG 57282.74 +0.68%
  • sWIG80 11461.47 -0.24%
  • mWIG40 3658.35 +0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:06

Dostosuj

Polak przejrzysty dla fiskusa

Polak przejrzysty dla fiskusa
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Polska stara się o członkostwo w grupie ds Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu

Obowiązek rejestracji wszystkich transakcji powyżej 15 tys. euro przewiduje Ministerstwo Finansów. Resort finansów przegotował projekt nowelizacji przepisów zapobiegających praniu brudnych pieniędzy. W kontrolę transakcji na rynku zaangażuje się więcej instytucji, a granica zgłaszanych obligatoryjnie sum kontraktów znacznie się obniży.

W zmienionych przepisach, nazwanych teraz "ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”, pojawi się definicja prania pieniędzy.

Granica obniża się z 40 do 15 tys. euro

Wszystkie instytucje finansowe oraz firmy świadczące usługi księgowe mają rejestrować transakcje o wartości przekraczającej 15 tysięcy euro i informować o nich Generalnego Inspektora Informacji Finansowej – planuje Ministerstwo Finansów. Do tej pory granicą, powyżej której należało informować odpowiednie służby o transakcji, było 40 tys. euro.

Ponadto rozszerzona zostanie lista instytucji podlegających kontroli. Dotąd obowiązek ten dotyczy np. banków czy notariuszy. Zgodnie z planami resortu finansów zmienione przepisy obejmą m. in. wszystkie instytucje finansowe i kredytowe, oraz prowadzące działalność związaną z przekazywaniem pieniędzy, a także podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Odstraszyć od prania?

Pranie brudnych pieniędzy zwykle polega na zorganizowaniu łańcuszka fikcyjnych transakcji, które zacierają ślady i na jego końcu nie wiadomo już, skąd pierwotnie pochodziły pieniądze.

Po zauważeniu transakcji wartej więcej, niż 15 tys. euro instytucja, przy udziale której transakcja została dokonana będzie musiała o niej zawiadomić Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Inspektor, mając dane o tym, jak przepływają pieniądze między kolejnymi instytucjami - łatwiej wyłapie próbę legalizacji pieniędzy z przestępstwa.

Zasady identyfikacji i weryfikacji tożsamości klientów przez instytucje sektora finansowego i niefinansowego mają być bardziej szczegółowe.

Jak podkreśla resort finansów nowe przepisy to próba dostosowania prawa do norm unijnych oraz dyrektyw Specjalnej Grupy ds Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu - Polska stara się o członkostwo w tej grupie.

lad/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane