• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polak pracuje w niebezpiecznych warunkach

Polak pracuje w niebezpiecznych warunkach
Foto: TVN24 Foto: Pracujemy w zbyt niebezpiecznych warunkach - ocenia UE

Jesteś aktywny zawodowo i chcesz żyć dłużej? Nie pracuj na budowie, zapomnij o profesji handlowca, sprawdź jakie zagrożenia niesie twoja praca - specjaliści z Unii Europejskiej postanowili zadbać o bezpieczeństwo polskich pracowników. Okazuje się, że pracujemy w nieprzyjaznych dla zdrowia i życia warunkach - podaje "Dziennik".

Na każdy milion pracujących Polaków przypada 35 zgonów związanych z wykonywaniem zawodu. - Nasz kraj plasuje się na nienajlepszym miejscu. Średnia europejska wynosi 25 osób - tłumaczy Agnieszka Młodzka-Stybel z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Szczególnie niebezpieczna jest praca w budownictwie. Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku aż 99 tys. robotników ucierpiało podczas prac na budowach. 90 osób straciło życie.

Okazuje się też, że niewiele bezpieczniej mogą się czuć handlowcy. Ci, zmuszeni do częstego poruszania się po drogach, ulegają licznym wypadkom samochodowym. - Tych jest z każdym rokiem więcej - ocenia Adam Kisielewicz z okręgowego inspektoratu pracy.

Bruksela mówi o zagrożeniach

Z dotychczasowych badań wynika też, że polski pracownik jest niewyedukowany w kwestii zagrożeń zdrowotnych jakie niesie praca.

Eksperci z Brukseli postanowili zająć się "polskim" problemem i ruszają z kampanią informacyjną na rzecz oceny ryzyka zawodowego. Przekaz ma trafić nie tylko do dużych korporacji, ale zwłaszcza do małych przedsiębiorstw, gdzie prawo pracy jest łamane najczęściej, a bezpieczeństwo pozostawia wiele do życzenia.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane