• rozwiń

Polak na urlop bierze gotówkę

Polak na urlop bierze gotówkę
Foto: TVN24 Foto: Polacy wciąż wolą gotówkę

Polacy uznają karty płatnicze za najbezpieczniejszą formę płatności, jednak jedna trzecia woli nie używać ich podczas letniego wypoczynku. Zdecydowana większość z nas na urlop weźmie gotówkę. Wśród powodów, dla których nie korzystają z karty za granicą, 48 proc. Polaków wskazało wysokie opłaty.

Badanie przeprowadził Instytut Homo Homini na zlecenie banku BZ WBK. Wynika z niego, że Polacy uważają kartę za najbezpieczniejszą formę płatności - tę odpowiedź wskazało 32 proc. respondentów. Niemal tyle samo - 30 proc. - wybiera gotówkę. Co piąty badany wybrałby przelew bankowy, a 13 proc. płatność przez internet.

Na wakacjach boimy się płacić kartą

Kiedy Polak jedzie za granicę, częściej zabiera ze sobą gotówkę, co nie znaczy, że rezygnuje z kart. Co trzeci ankietowany za wakacyjne pamiątki płaci gotówką, 69 proc. - wybiera kartę. Na wyjazdach zagranicznych karta jest najczęściej wykorzystywana do płacenia, rzadziej do podejmowania gotówki z bankomatów - wynika z badania. Wśród powodów, dla których rzadziej korzystają z karty za granicą, większość Polaków wskazało wysokie opłaty oraz obawę o bezpieczeństwo takich transakcji. 30 proc. w ogóle nie wie, czy może korzystać z karty za granicą.

Lubimy nowinki, ale ich nie znamy

Zdaniem psychologa prof. Janusza Czapińskiego, takie wyniki badań pokazują, że Polacy co prawda są otwarci na nowinki i chętnie z nich korzystają, ale na ogół nie znają w pełni ich możliwości. - Korzystając z tych nowinek zachowują się trochę tak, jak ktoś, kto kupił sobie samochód i zaprzągł do niego konia - tak jakby nie wiedział, że są stacje benzynowe - mówi Czapiński. Podobnie jest w przypadku korzystania z usług finansowych.

Badanie przeprowadził w dniach 24-29 maja Instytut Homo Homini na zlecenie banku BZ WBK. W sondażu udział wzięło 1082 dorosłych Polaków posiadających konto bankowe i kartę płatniczą. Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec ubiegłego roku w Polsce w obiegu było ok. 33,4 mln kart płatniczych. W zeszłym roku wartość transakcji przeprowadzonych za pomocą kart sięgnęła ok. 77,6 mld zł. Średnia wartość takich transakcji to 110 zł.

amk ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane