• rozwiń
  • WIG20 2251.45 -0.18%
  • WIG30 2549.30 -0.09%
  • WIG 59219.33 +0.05%
  • sWIG80 11560.90 +0.13%
  • mWIG40 3783.78 +0.65%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:02

Dostosuj

Polacy zbudują stadiony Brytyjczykom, a kto nam?

Polacy zbudują stadiony Brytyjczykom, a kto nam?
Foto: TVN24/Archiwum Foto: Kto zbuduje nam stadiony? (n/z projekt stadionu we Wrocławiu)

Piłkarskim mistrzostwom Europy w Polsce najbardziej zagrażają Brytyjczycy - twierdzi dziennik "Polska". Jak dowodzi, inwestycje związane z organizowaną w Londynie także w 2012 roku olimpiadą mogą wyssać z kraju naszych budowlańców.

W 2012 r. urządzają w Londynie igrzyska, a na olimpijskich placach budowy chcą zatrudnić 20 tysięcy obcokrajowców - donosi gazeta, dodając, że połowę tych pracowników mają stanowić Polacy.

Wielką budowę stadionów, boisk, basenów, restauracji i hoteli Brytyjczycy rozpoczęli w pierwszych dniach 2008r. – Ruszamy pełną parą – mówi dziennikowi Tom Brake z Komitetu organizującego olimpiadę. – Musimy wybudować mnóstwo nowych obiektów, w tym ogromny, supernowoczesny stadion olimpijski - dodaje.

Na początku stycznia w Londynie ruszyła gigantyczna akcja rekrutacyjna. Jak posze "Polska" powołując się na dziennik „The Independent” - przynajmniej co drugi z potrzebnych 20 tysięcy fachowców będzie Polakiem.

Jak wylicza dalej, już dziś do zbudowania obiektów na Euro 2012 brakuje w kraju co najmniej 200 tys. robotników budowlanych i inżynierów. Przytacza też opinię wyrażoną przez angielski magazyn branżowy „Personnel Today”, że jeśli Polska chce zdążyć z przygotowaniem mistrzostw Europy, musi tych fachowców sprowadzić z powrotem z budów w Wielkiej Brytanii.

Dziennik zwraca też uwagę, że Brytyjczycy mogą polskim i robotnikom, i inżynierom zaoferować znacznie więcej niż płaci się w kraju, wskazując na pensje sięgające 20 tys. zł miesięcznie dla najlepiej wykwalifikowanych fachowców. Jak dodaje, co prawda w Polsce zarobki budowlańców wzrosły, ale nie na tyle, by zachęcało to do powrotu z Wysp.

"Polska" przypomina też, że między innymi z powodu Euro 2012 pojawiły się pomysły importu pracowników z Europy Wschodniej, Chin i Indii. Problem w tym - pisze gazeta - że uchwalone w zeszłym roku prawo nie pozwala zatrudnić obcokrajowców do pracy sezonowej na dłużej niż trzy miesiące.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane