• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polacy z Wysp uciekają do Norwegii

Polacy z Wysp uciekają do Norwegii
Foto: sxc.hu Foto: Polscy emigranci wybierają Norwegię

Znaczna część polskich emigrantów, którzy od początku roku opuścili Wielką Brytanię, nie wraca do kraju. Zamiast nad Wisłę wolą się przenieść do innych państw Europy - wynika z danych "Dziennika".

Według różnych wyliczeń dotyczy to blisko połowy spośród wszystkich stu tysięcy Polaków, którzy wyjechali juz z Wysp. Szczególnie popularnym krajem docelowym jest wśród nich Norwegia. Wzrost liczby Polaków zainteresowanych pracą w Norwegii potwierdza norweskie biuro konsultacyjne Polish Connection w Oslo.

- Rzeczywiście od końca 2007 r. zauważyliśmy, że coraz więcej osób, które szukają u nas pracy, przyjeżdża prosto z Wielkiej Brytanii. Najwyraźniej Anglia przestała być dla nich atrakcyjnym celem emigracji zarobkowej. Norwegia jest chyba bezpieczniejszym wyborem - mówi "Dziennikowi" dyrektor biura Aleksandra Eriksen.

Racjonalny wybór

Większość polskich emigrantów mówi jasno: rynek brytyjski nie daje już im poczucia bezpieczeństwa. - Na Wyspach sytuacja jest niestabilna, dlatego razem z chłopakiem zdecydowałam się na przeprowadzkę - mówi gazecie Małgorzata Wróblewska, która od dwóch lat pracuje w Londynie i szykuje się do wyjazdu do Holandii. Ten kraj, obok Skandynawii i Hiszpanii, jest uznawany za stosunkowo najbardziej atrakcyjny rynek pracy.

Wybór emigrantów jest często bardzo racjonalny. Janusz Lewandowski, europoseł PO i ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, twierdzi, że własnie kraje skandynawskie mają szansę uniknąć dotkliwych skutków kryzysu bankowego.

W starciu z prężnymi gospodarkami Niderlandów i Skandynawii Polska jest wciąż mało konkurencyjna. Zdaniem Krystyny Iglickiej z Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, łącznie do kraju wróci najwyżej 1/3 wszystkich emigrantów, a bogatsze gospodarki Zachodu przejmą całą resztę - podaje "Dziennik".

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane