• rozwiń
  • WIG20 2232.52 +0.29%
  • WIG30 2526.79 +0.13%
  • WIG 58697.50 +0.13%
  • sWIG80 11603.71 +0.14%
  • mWIG40 3732.25 -0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:45

Dostosuj

Polacy wydają miliony na sztukę

Polacy wydają miliony na sztukę
Foto: TVN24 Foto: Polacy chętnie inwestują w sztukę - wynika z raportu Wealth Solutions

Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę. Tylko w pierwszej połowie tego roku wydaliśmy na aukcjach blisko 35 mln zł. Najchętniej kupujemy obrazy. Dobrze sprzedaje się także rzemiosło artystyczne, grafiki i fotografia - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Według raportu sporządzonego przez Wealth Solutions w pierwszych sześciu miesiącach 2008 roku Polacy kupili 1994 przedmiotów o wartości 34,7 mln zł. Aż 93 proc. tej sumy pochodzi ze sprzedaży obrazów.

Wiele wysokiej klasy przedmiotów sprzedawanych jest w galeriach, na targach sztuki czy za pośrednictwem domów aukcyjnych za granicą.

Monika Weber, Wealth Solutions

Najdroższy spośród nich - "Awangarda myśliwska" Alfreda Wierusz-Kowalskiego został sprzedany za 1,36 mln zł. Niewiele mniej zapłacono za obraz Olgi Bozańskiej "Zadumana dziewczynka". Płótno kosztowało 1,15 mln zł.

Kupujemy jeszcze więcej

Aukcyjne dane przedstawiają jednak tylko ułamek liczby kupionych przez Polaków dzieł sztuki. Przez publiczne licytacje w Polsce przechodzi zaledwie 10-20 proc. całego handlu sztuką.

- Wiele wysokiej klasy przedmiotów sprzedawanych jest w galeriach, na targach sztuki czy za pośrednictwem domów aukcyjnych za granicą - tłumaczy Monika Weber, dyrektor ds. inwestowania w dzieła sztuki w Wealth Solutions.

Rynek bardziej dojrzały

Analitycy rynku nie mają wątpliwości. Społeczeństwo bogaci się i coraz częściej sięga po sztukę. Dzięki temu rynek jest w o wiele lepszej sytuacji niż na początku lat 90. - Jest on o wiele bardziej dojrzały, a liczba inwestorów znacznie większa - tłumaczy Juliusz Windorbski z Domu Aukcyjnego Desa Unicum.

eq//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane