• rozwiń
  • WIG20 2193.09 +0.07%
  • WIG30 2489.94 -0.07%
  • WIG 57962.68 -0.16%
  • sWIG80 11616.02 -0.04%
  • mWIG40 3782.49 -1.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:10

Dostosuj

Polacy w restauracjach wydają najmniej w UE

Polacy w restauracjach wydają najmniej w UE
Foto: TVN24 Foto: Polacy na jedzenie w restauracji wydają średnio 60 zł miesięcznie

Na posiłki w lokalach i usługi hotelowe przeciętna polska rodzina wydaje co miesiąc niespełna 60 zł. To najmniej w całej UE - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Według Eurostatu, Polacy zostawiają w restauracjach i hotelach zaledwie 2,8 proc. swoich budżetów przeznaczonych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych. To trzy razy mniej niż średnia unijna.

Jak zauważa "DGP", na jedzenie w restauracjach i hotele, proporcjonalnie do zarobków, więcej od nas przeznaczają nawet Rumuni (5 proc. części budżetu na konsumpcję).

Wypadamy też gorzej niż Czesi (7,5 proc.). A już od Hiszpanów dzieli nas przepaść - oni niemal 17 proc. swoich budżetów wydają na restauracje i hotele.

Będzie drożej?

Z raportu Makro Cash & Carry wynika, że na jednorazowy posiłek w barze czy restauracji Polak wydaje średnio 16 zł. - Sposób spędzania czasu wolnego polegający na odwiedzaniu restauracji jeszcze nie przyjął się w Polsce - mówi gazecie socjolog z PAN Henryk Domański.

Inna sprawa, że - jak wskazuje "DGP" - mieszkańcy starych krajów UE są często zamożniejsi od nas i mogą więcej wydawać na konsumpcję. Dodatkowo dochodzi relacja cen do zarobków - choć zarabiamy mniej, to za posiłek w dobrej restauracji płacimy tyle samo co oni.

W tym roku wskaźnik korzystania przez Polaków z hoteli i restauracji może się jeszcze obniżyć, bo latem w związku z Euro 2012 ceny pójdą w górę. I za 16 zł nie będzie można nic zjeść - zauważa "DGP".

mac//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane