• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Polacy skutecznie ściągają swoje długi

Polacy skutecznie ściągają swoje długi
Foto: sxc.hu Foto: Polacy zgłaszają dłużników do rejestrów i odzyskują pieniądze

Tysiąc osób w niespełna trzy miesiące odzyskało swoje długi. Zajmowało im to średnio 12 dni. Sposób był jeden - umieszczenie danych nierzetelnych dłużników na tzw. czarnych listach.

Przez niespełna trzy miesiące obowiązywania nowego prawa, czyli od 13 czerwca, kiedy w życie weszła ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej, do instytucji prowadzących rejestry wpłynęło ponad 5 tys. zgłoszeń - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Z tej listy aż 74 proc., to zgłoszenia osób fizycznych, tylko 26 - firm.

Wcześniej szeregowy obywatel nie mógł ujawniać danych swoich dłużników. Prawo do tego miały wyłącznie firmy.

W niespełna dwa tygodnie

Teraz Polacy zgłaszają do rejestrów długów zarówno nierzetelnych pracodawców, którzy nie płacą wynagrodzeń, jak np. niepłacących alimentów rodziców. Ale nie brakuje zgłoszeń o nierzetelnych członkach rodziny.

Przez wspomniane trzy miesiące długi odzyskało już prawie tysiąc osób. Większość z nich czekała na pieniądze nie dłużej niż 12 dni od momentu wpisu.

Tylko spłata

Czarne listy prowadzą: Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej.

Według badań Millward Brown SMG/KRC listy postrzegane są jako jedne z najskuteczniejszych sposobów ściągania długów - uważa tak 67 proc. ankietowanych konsumentów i 77 proc. firm.

Dłużnicy, którzy znajdą się na liście mają problem z uzyskaniem kredytu czy podpisaniem umów na jakiekolwiek usługi. Jedynym sposobem na usunięcie nazwiska z listy jest spłacenie wszystkich długów.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane