• rozwiń

Polacy rzucili się na kratkę

Polacy rzucili się na kratkę
Foto: TVN24 Foto: W przyszłym roku nie kupisz już auta osobowego z kratką

W listopadzie tego roku sprzedano w Polsce 33.914 nowych samochodów osobowych, czyli o 11,69 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 25,85 proc. więcej niż rok wcześniej - podał w piątek instytut Samar. Stało się tak wskutek zapowiedzi zmian na mniej korzystne w odliczeniach VAT.

Ogółem od stycznia do listopada tego roku dilerzy i producenci sprzedali 297.603 nowe auta osobowe. To o 2,02 proc. więcej niż przed rokiem.

Zdaniem szefa Samaru Wojciecha Drzewieckiego, ten wzrost sprzedaży to efekt m.in. zapowiedzi zmian w podatku VAT, dotyczących zarówno klientów instytucjonalnych, jak i osób fizycznych kupujących auta do prywatnego użytku, a także wejście w życie normy EURO V, która stawia wyższe wymagania w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co w efekcie może się wiązać z ewentualną podwyżką cen samochodów.

Skoda wciąż liderem

Tytuł lidera polskiego rynku niezmiennie zachowuje Skoda. Czeski producent sprzedał w tym roku w naszym kraju ponad 34,3 tys. aut, o 0,92 proc. mniej niż rok wcześniej. Udział Skody w polskim rynku wynosi 11,53 proc.

Na pozycji wicelidera utrzymał się Volkswagen, który sprzedał od początku roku ponad 24,4 tys. samochodów, o 0,68 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Udział Volkswagena w rynku sięgnął 8,20 proc.

Na trzecie miejsce awansował Ford. Łączna sprzedaż tego producenta wyniosła ponad 23,7 tys. pojazdów, o 2,99 proc. mniej niż w 2009 roku. Udział Forda w rynku to 7,99 proc.

Dalsze miejsca w kolejności zajmują: Fiat ze sprzedażą niespełna 23,6 tys. aut (o 19,79 proc. mniej niż przed rokiem) i Toyota - 22 tys. 162 sprzedane samochody (o 12,47 proc. mniej).

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane