• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polacy ratują niemiecką gospodarkę

"Konsumpcyjny przełom, który może za sobą pociągnąć przełom mentalny" - tak niemiecki tygodnik "Der Spiegel" określa nowy trend polsko-niemieckich relacjach - coraz więcej Polaków przyjeżdża na zakupy do przygranicznych miast niemieckich.

- Podczas gdy w minionych latach to Niemcy ze swoim silnym euro zmierzali na zakupy do Polski, teraz kierunek tej wędrówki ludów diametralnie się odwrócił - pisze "Spiegel", podkreślając, że "wzrost gospodarczy w Polsce i związany z tym wzrost wartości złotówki spowodował, że atrakcyjne stały się wyprawy na zakupy za granicę na Odrze i Nysie".

Polak-klient już nie złodziej

Dawniej w wielu niemieckich sklepach natrafić można było na oznaki utrzymującego się stereotypu Polaka-złodzieja -

jedyną informacją w języku polskim było ostrzeżenie przed kradzieżą.

Według "Spiegla" to się jednak zmieniło. Wielkie sieci handlowe zatrudniają w filiach przygranicznych polską obsługę, a nawet zamieszczają informacje o cenach w złotówkach i każą pracownikom uczyć się języka polskiego.

Ciemna strona trendu

Polacy kupują u Niemców m.in. samochody, perfumy, cenne zegarki, telewizory plazmowe i markową odzież. Sprzedawcy oceniają, że Polki lubią głównie ubrania droższych marek, a zakupy w Niemczech stały się modne. Klienci zza Odry doceniają m.in. atmosferę, duży wybór produktów oraz profesjonalną obsługę.

- Zakupowy szał po drugiej stronie granicy jest błogosławieństwem dla regionów Niemiec, które walczą z 20-procentowym bezrobociem. Silny złoty tworzy miejsca pracy w Niemczech - pisze tygodnik, ale zauważa, że boom w niemieckich sklepach ma też drugą stronę medalu - targi po polskiej stronie granicy zaczynają świecić pustkami.

mtom ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane