• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polacy pracują na czas określony najwięcej w UE

Polacy pracują na czas określony najwięcej w UE
Foto: sxc.hu Foto: Polska jest liderem w Europie podwzględem umów na czas określony

Jesteśmy liderem w Europie pod względem liczby osób zatrudnionych na podstawie umów na czas określony - czytamy w "Dziennikiu Gazecie Prawnej". Unijna średnia zatrudniania na tego typu umowach wynosi 14 proc. Jak wynika z obliczeń gazety - dokonanych na podstawie danych GUS - ponad 26 proc. Polaków pracuje na takich umowach.

W I kw. tego roku na umowę na czas określony zatrudnionych było w naszym kraju 3 mln 316 tys. osób - wynika z najnowszych badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL), prowadzonych przez GUS. Tylko w ciągu ostatniego roku takich terminowych pracowników przybyło 123 tys., a w ciągu dekady aż 2 mln.

Pierwsze miejsce w Europie

Daje nam to niekwestionowane pierwsze miejsce w Europie, gdzie unijna średnia wynosi tylko 14,1 proc. Wyprzedziliśmy nawet Hiszpanię, która przez wiele lat nieprzerwanie była liderem tego rankingu - komentuje "DGP". Karolina Sędzimir, ekonomista PKO BP wyjaśnia, że pracowady wolą umowy na czas określony bo są one tańsze i i wygodniejsze. - Ich wypowiedzenie trwa tylko dwa tygodnie. A zwolnień nie trzeba uzasadniać - wyjaśnia w "DGP" Sędzimir. Jej zdaniem liczba takich umów będzie rosnąć.

 

Jeden plus umów terminowych

Sami pracownicy krytykują takie umowy, bo uznają je za mniej stabilne, gorzej płatne a także utrudniają otrzymanie kredytu. "DGP" dodaje jednak, że część osób zatrudnionych na czas określony dostrzege plus takiej formy zatrudnia - możliwość szybkiej zmiany pracodawcy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane