• rozwiń

Polacy pokochali fundusze inwestycyjne

Polacy pokochali fundusze inwestycyjne
Foto: TVN24 Foto: Coraz więcej pieniędzy w III filarze

W lipcu 2007 roku na rachunki funduszy inwestycyjnych trafiło ponad 5,3 mld zł - najwięcej w historii działania funduszy w Polsce - wynika z raportu analityków firmy Analizy Online.

Pomimo trwających od kilku tygodni spadków na światowych giełdach, fundusze inwestycyjne nie zaobserwowały masowego wycofywania zgromadzonych środków. Wręcz przeciwnie: saldo wpłat i umorzeń wyniosło w lipcu łącznie ponad 5,3 mld zł, czyli najwięcej w historii działania funduszy w Polsce.

Z obliczeń wynika, że łącznie od początku roku fundusze inwestycyjne pozyskały ponad 29 mld zł, o blisko trzy mld zł więcej niż w rekordowym dotychczas 2006 roku. Niezmiennie od marca br. najlepiej sprzedają się jednostki funduszy inwestujących najbardziej ryzykownie.

Według analityków w lipcu fundusze akcji polskich pozyskały ponad 3,1 mld zł wobec rekordowych czterech mld zł w czerwcu. To ok. 60 proc. całego lipcowego napływu środków do krajowych funduszy, których sprzedaż netto zbliża się do 15 mld zł.

Z miesiąca na miesiąc rośnie zainteresowanie funduszami inwestującymi w zagraniczne papiery udziałowe. W lipcu pozyskały one według ekspertów z Analizy Online, rekordową kwotę 1,1 mld zł, czyli o ponad 90 mln zł więcej niż w czerwcu.

Dodatni napływ netto zanotowały w lipcu również fundusze hybrydowe, przy czym więcej środków pozyskały produkty bezpieczniejsze - stabilnego wzrostu. Lipcowe saldo wpłat i umorzeń do tych funduszy przekroczyło 300 mln zł.

Produkty nieco bardziej agresywne – zrównoważone i aktywnej alokacji zdołały, jak wyliczyli autorzy raportu, pozyskać niecałe 200 mln zł. W sumie od początku roku, fundusze te pozyskały netto siedem mld zł.

Po raz pierwszy od trzech miesięcy dodatnie saldo wpłat i umorzeń zanotowały fundusze najbardziej bezpieczne, czyli pieniężne i gotówkowe, które wobec tendencji wzrostu stóp procentowych, stały się atrakcyjniejsze od funduszy obligacyjnych. W lipcu napływ do tych produktów zbliżył się do 0,2 mld zł.

Jeszcze dwie grupy produktów zanotowały w minionym miesiącu dodatni wynik sprzedaży swoich jednostek: fundusze mieszane zagraniczne (ok. 50 mln zł) oraz fundusze nieruchomości (ok. 40 mln zł).

Z pozostałych sześciu grup funduszy, pięć zanotowało ujemne saldo wpłat i umorzeń. - Konsekwentnie od wielu miesięcy inwestorzy wycofują środki z funduszy dłużnych, zarówno inwestujących w papiery denominowane w złotówkach, jak i w walutach obcych - zauważają analitycy. W lipcu przewaga umorzeń nad wpłatami do tych produktów zbliżyła się, według ich szacunków, do 0,3 mld zł.

Odpływ środków zanotowała również grupa funduszy alternatywnych, po raz drugi w historii tej grupy – na 13 produktów tylko cztery zanotowały dodatni wynik sprzedaży w lipcu, napisano w raporcie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane