• rozwiń

Polacy nie ufają kartom

Polacy nie ufają kartom
Foto: SXC Foto: Wciąż niewielu Polaków korzysta z kart płatniczych

Chociaż w naszych portfelach coraz więcej plastikowych kart, wciąż częściej płacimy gotówką. W ubiegłym roku Polacy użyli kart płatniczych ponad 1,2 miliarda razy – wynika z najnowszego raportu Pentora, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Naszą niechęć do kart płatniczych potwierdzają dane Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z nimi, polski obywatel statystycznie korzysta z 0,8 karty bankowej. Co więcej, niespełna co drugi Polak powyżej 15 roku życia w ogóle dysponuje jakąkolwiek kartą bankową.

Dla porównania - przeciętny obywatel całej Unii Europejskiej ma 1,5 karty płatniczej. W tym rankingu gorsza od nas jest tylko Rumunia.

Według raportu Pentora, karty płatnicze służą nam przede wszystkim do wypłaty gotówki w bankomatach. Ale liczba osób płacących w ten sposób za zakupy rośnie.

Dlaczego nie używamy kart?

Co sprawia, że wciąż niezbyt chętnie korzystamy z kart płatniczych? Eksperci wskazują na niewystarczający stan "ubankowienia". – 30 proc. Polaków mieszka na wsi czy w miastach prowincjonalnych. Odnalezienie tam oddziału banku czy bankomatu wciąż graniczy z cudem – tłumaczy analityk portalu bankier.pl, Michał Macierzyński.

Wiele osób, głównie starszych, ma konta w bankach spółdzielczych lub kasach oszczędnościowych, a te nie oferują swoim klientom kart płatniczych.

Polacy pytani o niechęć do regulowania rachunków kartą, wyjaśniają, że gotówką jest prościej i szybciej. W dodatku dużo małych osiedlowych sklepików nie honoruje płatności kartą płatniczą.

Wielu boi się kradzieży lub dodatkowych prowizji, które może pobrać bank.

mon/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane