• rozwiń

Polacy nie rzucili się na franki z kantoru

Polacy nie rzucili się na franki z kantoru
Foto: TVN24 Foto: Niewielu Polaków zdecydowało się na comiesięczną wizytę w kantorze

Zmiana sposobu spłaty kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich miała stać się hitem. Na razie jednak z możliwości regulowania swoich zobowiązań walutą z kantoru skorzystało bardzo mało osób. Uznały, że taka operacja im się po prostu nie opłaca - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Expander, o którym pisze Polska.

Od pierwszego lipca w wyniku specjalnej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych mają możliwość spłacać raty nie złotymi przeliczanym na franki po kursie ustalonym przez bank, a bezpośrednio walutą kupowaną np. w kantorze. Takie rozwiązanie miało ich uchronić przed wysokimi kosztami przeliczeń kursowych w bankach, tzw. spreadami, mimo, że i tak muszą zapłacić za aneks do umowy.

- Gdy kupujemy franki w kantorze, wysokość tej opłaty dzięki niższej racie powinna się zwrócić po dwóch, trzech miesiącach - podkreśla Jarosław Sadowski, analityk Expandera.

Bez szału

dy kupujemy franki w kantorze, wysokość tej opłaty dzięki niższej racie powinna się zwrócić po dwóch, trzech miesiącach

sadowski o frankach

Jak wynika jednak z zestawienia Expandera, nowa możliwość nie stała się takim hitem, jakim miała. Przynajmniej na razie. Do tej pory najwięcej aneksów do umów podpisał z klientami Bank Millennium. Od każdego pobiera aż 500 zł za aneks do umowy - to jedna z najwyższych stawek na rynku. Na nowy sposób spłaty rat zdecydowało się tam aż 2 tys. osób (2 proc. ogółu).

Na drugim znalazł się DomBank, gdzie aneks kosztuje 200 zł. Podpisało go tylko 220 osób - 0,5 proc. wszystkich kredytobiorców tego banku. A to właśnie im najbardziej opłaca się zmienić warunki sposobu spłaty, bo DomBank stosuje najwyższe spready wśród wszystkich banków. Sięgają one nawet 39 gr na każdym franku, podczas gdy w innych bankach różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży szwajcarskiej waluty waha się w okolicach 18-25 gr. W kantorach jest jeszcze taniej: około 10-15 gr.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane