• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Polacy nie obawiają się kryzysu

Polacy nie obawiają się kryzysu
Foto: sxc.hu Foto: Pesymiści są w odwrocie

Wygląda na to, że jesteśmy narodem, który wierzy, że będzie lepiej. Dwie trzecie z nas przyznaje, że patrzy w przyszłość z optymizmem - wynika z badań, do których dotarła "Rzeczpospolita".

40 proc. badanych uważa, że wystarcza im na wszystkie wydatki, a 37 proc. jest przekonana, że za pięć lat sytuacja materialna ich gospodarstw domowych ulegnie poprawie, wynika z badań przeprowadzonych przez firmę IQS & Quant Group na zlecenie ING.

Pesymiści w badanej grupie należą do mniejszości - tylko 4 proc. uważa, że ich sytuacja się pogorszy. Większa jest natomiast grupa osób obawiających się pozostawienia członków rodziny bez środków do życia (nie podano dokładnych danych).

Optymizm czy beztroska?

Tylko jedna trzecia respondentów stwierdziła, że nie snuje planów na najbliższą niepewną przyszłość. Podobny odsetek uważa natomiast, że w ich kondycji finansowej nie nastąpią żadne zmiany.

Polacy wolą bowiem wydać pieniądze na konsumpcję, niż oszczędzać. I faktycznie - najwięcej wydajemy na ubrania, kosmetyki, wakacje. Spłata kredytu jest za tymi pozycjami.

- To dlatego, że kryzys nie dotknął nas tak mocno, jak mieszkańców innych państw. Gdy porównuję Polskę z Holandią, macierzystym krajem ING, to widzę, że Holendrzy są dużo większymi pesymistami - uważa Tomasz Bławat, prezes ING w Polsce w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Badanie zostało przeprowadzone pośród mieszkańców miast o populacji powyżej 10 tys. i dochodach powyżej 1 tys. zł na osobę w gospodarstwie domowym (próby nie podano).

sm ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane