• rozwiń
  • WIG20 2154.51 -0.07%
  • WIG30 2440.78 -0.05%
  • WIG 56944.86 +0.08%
  • sWIG80 11480.35 -0.08%
  • mWIG40 3647.53 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:49

Dostosuj

Polacy nie mogą zbankrutować

Polacy nie mogą zbankrutować
Foto: sxc.hu Foto: Miało być łatwiej, ale nie zmieniło się nic

Zaledwie dwóm z 447 chętnych udało się dotychczas ogłosić legalne bankructwo konsumenckie - pisze "Metro". Główny powód to zbyt restrykcyjne prawo, które zamiast pomagać tonącym w długach Polakom, mnoży przeszkody. Jest jednak szansa, że rząd je złagodzi.

Wprowadzone 31 marca tego roku tzw. bankructwo konsumenckie miało w praktyce pozwolić tym Polakom, którzy z nie z własnej winy popadli w tarapaty finansowe odciąć się od przyszłości, aby mogli rozpocząć życie z czystą kartą. Okazało się jednak, że nie jest to takie łatwe.

Bankrut ma pod górkę

Jak wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, do końca czerwca do sądów wpłynęło 447 wniosków Polaków o bankructwo. 72 z nich oddalono, a 130 zwrócono z powodu różnych formalnych braków. Jedynie w dwóch przypadkach sąd zgodził się ogłosić upadłość konsumencką - pierwszy raz w Koszalinie, drugi w Warszawie. W obu sprawach chodzi o kobiety, które poręczyły kredyty.

Zdaniem prawników, cytowanych przez gazetę, przepisy o upadłości konsumenckiej są martwe, bo za dużo w nich restrykcyjnych wymagań, które w zamierzeniu miały być zaporą dla naciągaczy. Okazały się jednak zaporą dla wszystkich.

Jest jednak szansa, że na jesieni rząd zgodzi się na złagodzenie restrykcji. - Przyglądamy się działaniu ustawy i nie wykluczamy nowelizacji. Zleciłem już Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości porównanie naszego prawa z rozwiązaniami w innych krajach UE - zapewnia gazetę wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Zastrzega jednak, że nie będzie zgody na bardzo liberalny wariant amerykański.

mkg//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane