• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Polacy nie chcą, żeby kobiety dłużej pracowały

Polacy nie chcą, żeby kobiety dłużej pracowały
Foto: TVN24 Foto: Polacy nie chcą, żeby kobiety dłużej pracowały

Wciąż większość Polaków uważa, że kobiety powinny przechodzić na emerytury szybciej niż mężczyźni. Tak wynika z badania GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Co czwarty emeryt - 1,1 mln osób - nie osiągnął ustawowego wieku emerytalnego. Tylko co czwarty mężczyzna i prawie co siódma kobieta poszli na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym - 60 lat dla pań i 65 lat dla panów - lub później. Przeciętnie przechodzimy na emeryturę w wieku 57 lat.

rzepa

Na pytanie: „Czy kobiety powinny pracować dłużej niż do 60. roku życia?”, aż 87 proc. pytanych powiedziało „nie”. Przeciwnikami dłuższej pracy kobiet są osoby w każdym wieku.

– Ale gdy pytamy kobiety, czy zdecydowałyby się na dłuższą pracę, gdyby później dostały wyższą emeryturę, coraz częściej odpowiadają „tak” – komentuje Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej. – W nowym systemie emerytalnym im dłużej ktoś będzie pracował, tym wyższą dostanie emeryturę. Rok pracy dłużej dla osoby z 30-letnim stażem oznacza zwiększenie emerytury o ok. 10 proc. – tłumaczy minister.

Emerytury do śmietnika
Profesor Marek Góra z SGH uważa, że przez lata politycy traktowali system emerytalny jak „śmietnik”: – Wrzucano do niego wszystkie kłopoty: były problemy na rynku pracy, to ludzi wysyłano na wcześniejsze emerytury zamiast na bezrobocie. Nie było żłobków, przedszkoli i elastycznego prawa pracy – to wszystkie usługi opiekuńczo–rodzinne zrzucano na 55-letnie babcie – wylicza twórca reformy emerytalnej.

Zdaniem prof. Góry w świadomości społecznej pokutuje przekonanie, że o wysokości emerytury wciąż decydują politycy, a nie sami ludzie dzięki swojej pracy.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane