• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polacy nie chcą reformy emerytalnej

Polacy nie chcą reformy emerytalnej
Foto: TVN24 Foto: Większość Polaków myśli o emeryturze: "jakoś to będzie"

Polacy zdecydowanie odrzucają proponowaną przez rząd reformę systemu emerytalnego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Mareco Polska dla "Newsweeka". Nie chcemy dłużej pracować, nie podoba nam się też pomysł zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. – Wygląda na to, że wiara w św. Mikołaja wciąż jest najważniejszym elementem myślenia większości rodaków - komentuje ekspert.

Jakoś to będzie - największa grupa Polaków (42,5 proc.) po prostu nie myśli o swojej emeryturze. Na pytanie - w jaki sposób zabezpieczasz się na starość - tylko 35,2 proc. respondentów przyznało, że oszczędza. Pozostali liczą na państwo (16,7) i na dzieci (6,8 proc.). Inne pomysły na zabezpieczenie swojej przyszłości ma 4,3 proc. badanych.

Nie chcemy dłużej pracować

Jedno jest pewne - Polacy nie akceptują reformy systemu emerytalnego w proponowanym przez rząd kształcie. Nie chcą dłużej pracować, by mieć wyższą emeryturę. Większość odrzuca też pomysł zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (65 proc.). Tylko jedna trzecia badanych uważa, że kobiety nie powinny mieć przywileju wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. 2 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Wierzymy w św. Mikołaja?

W ocenie ekspertów, oczekiwania Polaków dotyczące ich przyszłych emerytur cechuje brak racjonalizmu. – Wygląda na to, że wiara w św. Mikołaja wciąż jest najważniejszym elementem myślenia większości rodaków. Chcielibyśmy nowego Madoffa, który odbuduje piramidę finansową i jeszcze raz nas słodko oszuka, że można mniej pracować i więcej mieć – tak wyniki sondażu komentuje ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej i zarazem współtwórca reformy emerytalnej z końca lat 90, prof. Marek Góra.

Podkreśla on m.in., że nierówność wieku emerytalnego jest niekorzystna zwłaszcza dla kobiet, bo pracują krócej (przez wzgląd na rodzenie i wychowywanie dzieci), a żyją statystycznie dłużej.

"Wyszarpać, wytupać i wystrajkować"

Według ekspertów, Polacy nie rozumieją zależności między okresem aktywności zawodowej a wysokością wypłat na starość. - Doświadczenia ostatnich lat utwierdziły obywateli w przekonaniu, że emerytury to coś, co przede wszystkim należy wyszarpać, wytupać i wystrajkować od państwa, a nie wypracować – uważa socjolog, prof. Jacek Wódz.

Jak komentuje "Newsweek", jeśli rząd Donalda Tuska rzeczywiście kieruje się sondażami, to na uzdrowienie systemu emerytalnego nie ma co liczyć.

Sondaż przeprowadzony przez ośrodek Mareco Polska dla "Newsweeka" zrealizowano na próbie 1000 osób.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane