• rozwiń
  • WIG20 2340.87 -0.07%
  • WIG30 2676.50 -0.10%
  • WIG 60832.92 -0.16%
  • sWIG80 11962.64 +0.02%
  • mWIG40 4041.07 -0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:01

Dostosuj

Polacy nie chcą brać kredytów i niechętnie wydają pieniądze

Polacy nie chcą brać kredytów i niechętnie wydają pieniądze
Foto: www.sxc.hu Foto: sklep zakupy handel

Globalny kryzys tylko częściowo zniechęcił Polaków do wydawania pieniędzy, jednak recesja gospodarcza zraziła Polaków do brania kredytów - wynika z badania ING.

Większą niechęć do wydawania pieniędzy odczuwa 52 proc. ankietowanych Polaków, co jest trzecim najniższym wynikiem wśród badanych krajów. Jednocześnie 74 proc. ankietowanych przyznało, że od czasu wybuchu kryzysu finansowego czuje większą niechęć do zapożyczania się.

- Z badania widać, że narasta poczucie głodu konsumpcji. Chcemy konsumować więcej, ale tym razem w mniejszym stopniu korzystając z finansowania zewnętrznego - powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego, komentując wyniki badania "Finansowy Barometr ING".

Mało oszczędności

56 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności, co jest drugim, obok Rumunii, najniższym wynikiem wśród badanych krajów.

Z opublikowanego we wtorek badania wynika, Polacy najczęściej oszczędzają na krótkoterminowe cele, a na wcześniejszą emeryturę oszczędza 5 proc. respondentów, co jest poziomem najniższym wśród badanych krajów.

43 proc. badanych Polaków przyznało, że do oszczędzania może ich zmotywować jedynie konkretny cel, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej odsetek takich odpowiedzi jest znacząco niższy.

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2013 roku w 13 krajach europejskich na reprezentatywnej grupie 12.637 osób (dla Polski grupa wynosiła 1008 respondentów) na zlecenie Grupy ING przez IPSOS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane