• rozwiń

Temat: Nowa polityka imigracyjna Davida Camerona

Polacy najliczniejszą grupą imigrantów w Wielkiej Brytanii

24.02.2014 | Londyn: Protest w obronie polskich imigrantów Odtwórz: 24.02.2014 | Londyn: Protest w obronie polskich imigrantów
Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN Foto: Polacy przebywający na Wyspach obawiają się, że będą gorzej traktowani przez brytyjskie władze | Video: 24.02.2014 | Londyn: Protest w obronie polskich imigrantów

Od października 2012 do końca września 2013 roku około 111 tys. Polaków otrzymało nowe numery ubezpieczenia socjalnego (tzw. NIN) pozwalające na podjęcie legalnej pracy w Wielkiej Brytanii.

To o około 31 tys. więcej niż rok wcześniej, kiedy do Wielkiej Brytanii przyjechało ponad 80 tys. Polaków (z roku na rok wzrost o 39 proc.) – wynika z opublikowanych w piątek danych z systemu rejestracji numerów ubezpieczenia NIR (National Insurance Recording) i systemu NPS (National Insurance Pay as You Earn), używanych przez urząd podatkowy do ściągania podatku i składki ubezpieczeniowej od indywidualnych podatników.


Na drugim miejscu, ale daleko za Polakami są Hiszpanie – ponad 51 tys. nowych numerów ubezpieczenia wobec 38 tys. w poprzednim roku. Spośród dawnych państw postkomunistycznych w pierwszej dziesiątce są także Węgrzy, Słowacy i Rumuni, a spośród dawnej "Piętnastki" UE: Grecy, Irlandczycy i Francuzi.

Procentowo najbardziej wzrosła liczba imigrantów z Włoch (66 proc.) i Portugalii (47 proc.).

Więcej imigrantów spoza UE

W czwartek brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne ogłosiło, że od początku października 2012 roku do końca września 2013 roku do Wielkiej Brytanii przyjechało - do pracy, na studia lub w ramach łączenia rodzin - 532 tys. osób; w tym samym czasie wyjechało 320 tys., zatem liczba imigrantów wzrosła o 212 tys.Rok wcześniej przyjechało 497 tys. osób, a wyjechało 343 tys.

W ubiegłym roku liczba imigrantów z UE wyniosła 209 tys. (149 tys. w poprzednim roku), a spoza UE 244 tys. (269 tys. rok wcześniej).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane