• rozwiń

Polacy nadal kupują używane auta

Używane samochody niezmiennie cieszą się popularnością. Aż 65 proc. kupionych w zeszłym roku aut to pojazdy sześcioletnie lub starsze - wynika z sondażu TNS OBOP.

W 2006 r. samochód kupił co 10 Polak, a średnia cena wynosiła 17 376 zł. Połowa badanych przeznaczyła na zakup samochodu nie więcej niż 15 tys. zł. Więcej niż 40 tys. zł wydało jedynie 9 proc. badanych.

Z badania wynika także, że zdecydowana większość samochodów została kupiona za gotówkę. Co dziesiąty badany wybrał opcję mieszaną – gotówka plus kredyt, a jedynie 8 proc. Polaków w całości sfinansowało zakup samochodu pożyczonymi pieniędzmi.

- Nadal stosunkowo mało popularne jest korzystanie z kredytu na zakup samochodu. Jedynie 20 proc. osób, które kupiły samochód w 2006 roku, zdecydowało się na wzięcie kredytu na ten cel. W tym zaledwie 8 proc. w całości dokonało zakupu na kredyt - komentuje wyniki badania konsultant ds. badań rynku motoryzacyjnego TNS OBOP Anna Urbankiewicz.

Badanie przeprowadzono w okresie od 11 do 29 stycznia 2007 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1886 Polaków w wieku ponad 18 lat.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane