• rozwiń

Polacy masowo wyjeżdżają. W ostatnim roku nawet 500 tys. osób

Polacy masowo wyjeżdżają. W ostatnim roku nawet 500 tys. osób
Foto: Pulkovo Airport Foto: W ubiegłym roku z kraju wyhechało nawet 500 tys. osób

W ubiegłym roku ruszyła kolejna potężna fala emigracji po wielkim exodusie rodaków w latach 2006–2007. Z badań cytowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że w ubiegłym roku z kraju wyjechało nawet 500 tys. osób.

– Polacy przebywający za granicą dochodzą do wniosku, że nie ma sensu utrzymywać dłużej fikcji, nawet w postaci adresu w naszym kraju. Nie jest im to już potrzebne do życia – twierdzi prof. Krystyna Iglicka, demograf z Uczelni Łazarskiego i wiceszefowa Polski Razem.

Autorka badań twierdzi, że w ubiegłym roku Polskę opuściło około 500 tys. osób. To rekordowy wynik, w porównaniu z poprzednimi latami. Ponadto w ubiegłym roku wymeldowało się na stałe z Polski co najmniej 36 tys. mieszkańców naszego kraju.

Ten wzrost może być też efektem łączenia rodzin, czyli pracujący od lat na obczyźnie Polacy ściągają do siebie całe rodziny. – Ponadto teraz częściej wyjeżdżają całe rodziny, w przeciwieństwie do lat 2005–2009, gdy na rekonesans jechali wydelegowani ich przedstawiciele – ocenia w rozmowie z "DGP" prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeżeli szacunki prof. Iglickiej potwierdzą się, to oznaczałoby, że poza Polską mieszka około 2,6 mln Polaków.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane