• rozwiń
  • WIG20 2155.94 -0.01%
  • WIG30 2442.49 +0.02%
  • WIG 56946.92 +0.09%
  • sWIG80 11494.84 +0.05%
  • mWIG40 3647.69 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:36

Dostosuj

Polacy mają patent na wytwarzanie grafenu

Polacy mają patent na wytwarzanie grafenu
Foto: Wikipedia Foto: Produkcja grafenu opatentowana przez Polaków

Metoda wytwarzania grafenu do celów przemysłowych, opracowana przez dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego uzyska ochronę patentową na całym świecie. Dzięki środkom przyznanym przez resort nauki Polacy mogą rozwijać i komercjalizować autorską technologię.

Grafen powstaje jako cienka warstewka węgla wytworzona na powierzchni węglika krzemu na drodze procesów fizyko-chemicznych przebiegających w wysokiej temperaturze. Może służyć do wytwarzania materiałów kompozytowych, przezroczystych elektrod w ogniwach słonecznych, superkondensatorów i ogniw wodorowych.

- Dotychczasowe osiągnięcia dają nam silną pozycję w konkurencji o fundusze z europejskiego programu Flag Ship, który od 2012 roku na badania nad grafenem ma przeznaczać 100 milionów euro rocznie przez 10 kolejnych lat - zapewnia dr Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Opracowana tu metoda wytwarzania grafenu bardzo wysokiej jakości odpowiada wysokim wymaganiom współczesnej elektroniki, a jednocześnie jest użyteczna w zastosowaniach na skalę przemysłową. Strupiński wykorzystał typowe urządzenia do wytwarzania struktur półprzewodnikowych.

Uznanie świata

Artykuł na temat polskich osiągnięć, jaki opublikowało czasopismo Nano-Letters, spotkał się z zainteresowaniem ośrodków badawczych z całego świata oraz firm. W maju 2010 roku metoda została zgłoszona do polskiego urzędu patentowego, a równocześnie złożono wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o dofinansowanie rozszerzenia ochrony patentowej na inne kraje.
- Te pieniądze zostały nam przyznane, już podpisałem umowę z ministerstwem na realizację tego grantu. Ministerstwo zapewniło nam środki na opłacenie procedury związanej z ochroną na cały świat - przez najbliższe 18 miesięcy, a na kolejne lata w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i w Japonii, a niewykluczone, że dalej cały świat - mówi dr Strupiński.

Jak podkreśla, patent w połączeniu z artykułem w poczytnym piśmie stwarza Polakom komfortową sytuację. Mogą oni sprzedawać nowy materiał lub - co ważniejsze - rozwijać dalsze operacje technologiczne, które mają na celu zastosowanie grafenu w urządzeniach.

Nauka w parze z biznesem

- Skoro już zrobiliśmy pierwszy krok w tej dziedzinie i jesteśmy w tej chwili w światowej czołówce jeśli chodzi o technologię wytwarzania grafenu, to dobrze by było, żeby w Polsce rozwijać ją dalej. Polskie firmy są gotowe do inwestowania, choć trzeba dopiero zorganizować w naszym kraju podstawę technologiczną i infrastrukturę związaną z grafenem - ocenia Strupiński.

Uczeni liczą, że powstanie krajowy program badawczy, który - wzorem innych państw - uruchomi potencjał polskich placówek badawczych i doprowadzi do zdobycia różnych doświadczeń, opracowania technologii cząstkowych.

Strupiński nie wyklucza, że w przyszłości powstanie komercyjna firma współpracująca z jednej strony z UW, a z drugiej z funkcjonującym w strukturach ITME, laboratorium EpiLab.
- ITME będzie co najmniej udziałowcem firmy, która powstanie aby skomercjalizować nasze badania. Już zgłaszają się do nas różne grupy biznesowe, a rozmowy są bardzo zaawansowane. Wspiera nas również Ministerstwo Gospodarki, które kojarzy nas z firmami krajowymi, które mogłyby zainwestować w działalność związaną z grafenem - zdradza dr Strupiński.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane