• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Polacy kupują pod wpływem impulsu

Polacy kupują pod wpływem impulsu
Foto: TVN24.pl Foto: Sezon wyprzedaży w pełni

Sezon wyprzedaży w pełni - Polacy ruszyli do sklepów w poszukiwaniu "superokazji". Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega - nie znamy naszych naszych podstawowych praw i dokonujemy zakupów pod wpływem impulsu.

Ponad 50 proc. konsumentów dokonuje zakupów pod wpływem chwili, a blisko 65 proc. jest przekonana, że może zwrócić do sklepu pełnowartościowy towar – to najbardziej zaskakujące wnioski płynące z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie UOKiK.

Dalsze ich wyniki są już jednak bardziej uspokajające. Większość z nas planuje codzienne zakupy, a spontaniczne decyzje handlowe stanowią jedynie ok. 20 proc. Najważniejszym kryterium naszych wyborów jest nadal cena – sprawdza ją ponad połowa ankietowanych. W przypadku większych wydatków, takich jak zakup sprzętu AGD i RTV, porównujemy oferty różnych sklepów i szukamy promocji.

Jak pokazują badania, czterech na dziesięciu konsumentów deklaruje, że wyboru najlepszych spośród dostępnych na rynku produktów i usług dokonuje pod wpływem reklam. Ponad połowa respondentów lubi czytać informacje o produktach, ale aż 44 proc. przyznaje, że są one dla nich często niezrozumiałe.

UOKiK przypomina, że jeśli kupiliśmy wadliwy produkt, zawsze przysługuje nam prawo do reklamacji. Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową aż 2 lata. Reklamację należy złożyć w sklepie - najlepiej na piśmie. Jeśli do produktu dołączona jest gwarancja, wtedy można zgłosić reklamację gwarantowi - producentowi lub dystrybutorowi towaru.

Jednocześnie Urząd informuje, że w przypadku sporu z przedsiębiorcą pomocą służą rzecznicy konsumentów. Ich adresy i numery telefonów dostępne są na stronie internetowej UOKiK.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane