• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polacy inwestują w luksusy

Polacy inwestują w luksusy
Foto: TVN24 Foto: Polacy chętnie kupują sprzęt RTV i AGD

Liczba gospodarstw domowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt AGD i RTV rośnie lawinowo - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak jeśli więcej z nas nie pójdzie do pracy, to dobre czasy szybko mogą się skończyć - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Rosnące płace Polaków bezpośrednio przekładają się na wyposażenie polskich domów. Z danych GUS-u wynika, że w 2007 r. 98,5 proc. gospodarstw domowych miało telewizor, 40,6 proc. odtwarzacz DVD, komputer ma już ponad połowa rodzin, a telefon komórkowy 79,3 proc.

Warto zwrócić uwagę na dynamikę, z jaką gospodarstwa domowe kupują sprzęt elektroniczny. W ciągu roku liczba domów mających odtwarzacz mp3 wzrosła o 74,6 proc., aparat cyfrowy o 54,6 proc., a zmywarkę o 20,6 proc.

- Rośnie poziom zamożności gospodarstw domowych. W dodatku do tej pory Polacy części tych sprzętów po prostu nie mieli - tłumaczy prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rośnie poziom zamożności gospodarstw domowych. W dodatku do tej pory Polacy części tych sprzętów po prostu nie mieli

Czpiński o zakupach

Kupujemy więcej i więcej

A co składa się na ten boom zakupowy? - przede wszystkim rosnąca produkcja, duża sprzedaż detaliczna, większa konsumpcja i spadające bezrobocie. Jednak czynniki te rodzą pewne niebezpieczeństwo i zmuszają Radę Polityki Pieniężnej do większej ostrożności, bo szybko rosnące płace mogą doprowadzić do wyższej inflacji.

Eldorado może się skończyć

Jednocześnie, choć rośnie zatrudnienie i spada bezrobocie, to czynnik aktywności zawodowej pozostaje niezmienny. Z danych GUS-u wynika, że w pierwszym kwartale tego roku był on na poziomie 53,7 proc., czyli prawie takim samym jak rok wcześniej (53,2 proc.). Oznacza to, że Polacy spędzają w pracy coraz więcej czasu. A to z kolei stwarza zagrożenie dla dalszego wzrostu płac.

- Rezerwa siły roboczej już się wyczerpuje. Jeśli dalej popyt na pracę będzie tak duży, to rynek pracy stanie się wyraźną barierą dla dalszego wzrostu gospodarczego i wzrostu dochodów Polaków w przyszłości - ostrzega Jan Rutkowski, główny ekonomista Banku Światowego w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

mwr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane