• rozwiń

Polacy głównie patrzą na sklepowe półki

Polacy głównie patrzą na sklepowe półki
Foto: TVN24 Foto: Polacy trzymają się za kieszeń

Sprzedaż detaliczna w lutym 2009 roku spadła o 1,6 proc. w porównaniu z lutym 2008 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jest to jej pierwszy spadek od czterech lat. Analitycy spodziewali się, że wyniesie on nie więcej niż 1,2 proc.

- Dane o sprzedaży potwierdziły znaczące osłabienie popytu konsumpcyjnego, efekt pogarszającej się sytuacji na rynku pracy - powiedział agencji Bloomberga Maciej Reluga, ekonomista banku BZ WBK. GUS podał też, że stopa bezrobocia wzrosła w lutym rok do roku do 10,9 proc. W styczniu wynosiła 10,5 proc.

Wielkie oszczędzanie

Szanse na to, że Polacy zaczną wydawać tyle, co choćby przed rokiem, są niewielkie. GUS podał też, że w marcu, podobnie jak w poprzednich kilku miesiącach, nastąpiło dalsze pogorszenie nastrojów konsumenckich. To zdaniem ekspertów sugeruje, że nadal utrzymuje się silna tendencja w kierunku spowolnienia dynamiki konsumpcji indywidualnej.

Z danych GUS wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, opisujący obecne tendencje w konsumpcji indywidualnej zmniejszył się do poziomu -30,3 i w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku obniżył się o 25,2 pkt proc., utrzymując najniższy notowany poziom po 2004 roku.
- Obserwowane niekorzystne tendencje zmian wskaźników ufności konsumenckiej wynikają z pogorszenia się podstawowych czynników wpływających na kształtowanie się konsumpcji gospodarstw domowych - napisano w komentarzu.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane