• rozwiń
  • WIG20 2340.96 +0.84%
  • WIG30 2679.50 +0.88%
  • WIG 60800.16 +1.01%
  • sWIG80 11874.57 +0.07%
  • mWIG40 4039.87 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:53

Dostosuj

Polacy coraz chętniej zmieniają dostawcę prądu. To się opłaca

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

W ostatnim roku dostawcę zmieniło 51 tys. Polaków. Główny powód to chęć zaoszczędzenia, bo taki krok pozwala zachować w portfelu około 250 zł rocznie. Operacja nie jest trudna, wszystkie formalności można załatwić nie wychodząc z domu. Eksperci przypominają jednak, by dokładnie czytać oferty.

Urząd Regulacji Energetyki podał, że już kolejny miesiąc z rzędu rośnie liczba odbiorców decydujących się na zmianę dostawcy prądu. Ta statystyka wzrasta od maja ubiegłego roku. - W październiku 2013 roku zmiany sprzedawcy dokonało 5928 gospodarstw domowych, podczas gdy w listopadzie 2013 r. przeprowadzono takich zmian 7213 - podaje w komunikacje URE. 

Według raportu URE na zmianę, od grudnia 2007 roku, zdecydowało się już ponad 127 tys. gospodarstw domowych. W ostatnim roku nowego sprzedawcę prądu wybrało ponad 51 tys. odbiorców. - Stanowi to wzrost o 66,8 proc. - podaje URE.

Ile zaoszczędzimy?

Odbiorcy energii elektrycznej coraz częściej decydują się na zmianą sprzedawcy prądu, bo można na tym zaoszczędzić. - Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może wygenerować oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie, w zależności od ilości zużywanej przez gospodarstwo domowe energii. Im więcej prądu zużywamy, tym więcej możemy zaoszczędzić - zachęca Damian Lindner, ekspert jednego z alternatywnych sprzedawców prądu.

Pomimo, że rośnie liczba odbiorców zmieniających dostawcę energii to zdaniem Tomasza Chmala z Instytutu Sobieskiego nadal stanowią oni mniej niż 1 proc. uprawnionych.

- Trzeba pamiętać, że taryfa dla gospodarstw domowych (tzw, taryfa G) w przeważającej większości dostawców w Polsce nadal jest zatwierdzana przez regulatora, stąd możliwość zróżnicowania ofert nie jest wielka. Zależnie od ilości energii nabywanej w miesiącu można zaoszczędzić od około 10 do 30 złotych miesięcznie. Największe oszczędności mogą dotyczyć korzystających z ogrzewania elektrycznego - twierdzi Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

Według statystyk czteroosobowa rodzina zużywa rocznie około 2000 kWh. Jej rachunki wynoszą zwykle około 120 złotych miesięcznie, a więc około 1400 złotych rocznie. Według obliczeń, których możemy dokonać z pomocą kalkulatora URE mieszkaniec Lublina, który korzysta z taryfy całodobowej G11 i ma 1-fazową instalację może zaoszczędzić zależnie od operatora rocznie nawet 250 złotych.

Jak zmienić?

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest trudna. Wystarczy podpisać umowę sprzedaży z nowym dostawcą, który załatwi za nas resztę formalności. Nową umowę dostarczy do nas kurier.

- Zmiana sprzedawcy dla odbiorcy w gospodarstwie domowym jest zawsze bezpłatna. W przypadku przedsiębiorców może się wiązać z kosztami wymiany licznika, jeśli będzie konieczność takiej wymiany - tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Najlepiej, aby nowa umowa zaczęła obowiązywać od dnia, gdy stara wygaśnie. Dzięki temu zachowamy ciągłość w dostawie energii.

Sprawdź cenę

Porównywarka cen prądu
www.maszwybor.ure.gov.pl

URE

Wybór sprzedawcy prądu powinniśmy zacząć od porównania cen. Możemy to zrobić np. za pomocą przygotowanej przez URE porównywarki, którą znajdziemy pod adresem: www.maszwybor.ure.gov.pl.

- Aplikacja internetowa CENKI, umożliwia porównywanie ofert cenowych sprzedawców, które są skierowane do odbiorców energii w gospodarstwach domowych. CENKI pokazują różnicę w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym - twierdzi Głośniewska. Ponadto odbiorca ma możliwość zapoznania się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi dostępnych ofert sprzedawców, takimi jak np. gwarancja stałej ceny lub ostrzeżenie o dodatkowej opłacie handlowej.

Nowa umowa

Niektórzy sprzedawcy oferują swoim klientom indywidualnym gwarancję stałej ceny, która chroni przed podwyżkami. Pamiętajmy również aby dokładnie czytać umowy, które podpisujemy.

Damian Linder, ekspert firmy Energetyczne Centrum

Podpisując nową umowę warto zwrócić uwagę na takie warunki jak np. opcje, terminy i sposoby dokonywania płatności. Ważne są również ustalenia dotyczące ew. rekompensat, których możemy się domagać, gdy np. z powodu awarii prąd nie dociera do naszych domów przez dłuższy czas.

- Warto też sprawdzić opcje płatności, ustalić okres obowiązywania kontraktu i warunki wypowiedzenia (np. czy kontrakt jest przedłużany automatycznie) oraz sprawdzić, czy nie ma ukrytych opłat (np. kary za kolejną zmianę), które w przypadku pojawienia się w umowie byłyby praktykami niedozwolonymi - radzi Głośniewska.

Damian Linder doradza, aby wybrać dostawcę, który nie zaskoczy nas podwyżką cen. - Niektórzy sprzedawcy oferują swoim klientom indywidualnym gwarancję stałej ceny, która chroni przed podwyżkami. Pamiętajmy również aby dokładnie czytać umowy, które podpisujemy - mówi ekspert Energetycznego Centrum.

Tomasz Chwal z Instytutu Sobieskiego dodaje, że warto czytać całość umowy, szczególnie jeśli chodzi o mniejsze firmy dostarczające energię.

- Pod uwagę należy brać nie tylko cenę ale także okres dostaw, możliwość wypowiedzenia oraz inne świadczenia dodatkowe. Te ostatnie mogą być korzystne bądź nie dla odbiorcy i mogą za sobą pociągać dodatkowe koszty - ostrzega Tomasz Chmal.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane