• rozwiń
  • WIG20 2185.37 +0.27%
  • WIG30 2477.61 +0.26%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:08

Dostosuj

Polacy ciągle na obcym chlebie

Polacy ciągle na obcym chlebie
Foto: sxc.hu Foto: Londyn to nadal popularny kierunek wśród wyjeżdżających Polaków

Z Polski wciąż więcej osób wyjeżdża, niż do niej wraca. Według najnowszych danych Eurostatu, na które powołuje się "Rzeczpospolita", saldo migracji wciąż mamy ujemne. Polacy, mimo kryzysu gospodarczego, nadal wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu pracy. Znajdują jednak nowe kierunki podróży.

Eurostat porównał liczbę mieszkańców krajów Unii Europejskiej z 1 stycznia 2009 roku z prognozą na 1 stycznia 2010 roku. Najwięcej osób przybyło w tym roku do Włoch. W 2010 r. ten kraj może liczyć nawet 400 tys. mieszkańców więcej. W czołówce krajów o największej imigracji jest Wielka Brytania, Hiszpania i Francja. "Wzrasta popularność" Holandii i Belgii.

W Polsce tymczasem nadal utrzymuje się trend ujemny. W tym roku nasz kraj mogło opuścić według danych Eurostatu o 15,4 tysięcy osób więcej, niż do niego wrócić. - Ujemne saldo migracji wytłumaczyć można właściwie w jeden sposób. Polacy nadal wyjeżdżają do pracy, choć na znacznie mniejszą skalę niż w pierwszych latach po akcesji. Podobnie jest m.in. na Litwie i Łotwie, w Rumunii i Bułgarii - komentuje "Rzeczpospolita".

"Są przedsiębiorczy"

Według prof. Elżbiety Adamowicz, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, najnowsze dane to dowód na przedsiębiorczość Polaków.

– Zapowiedzi z początku roku, że kryzys skłoni większość z nich do powrotów, się nie sprawdziły. Oni odnaleźli się za granicą, nawet jeśli stracili tam pracę, mają nadzieję, że tylko na jakiś czas - ocenia profesor.

– 15 tys. osób to nie tak dużo – dodaje Wiesław Łagodziński, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego. Według GUS za granicą przebywa dziś 2,2 mln Polaków.

Pod względem migracji najgorzej wypadają jednak Niemcy i Irlandia. Tam jednak wyjeżdżają głównie pracownicy z zagranicy. W Niemczech w 2008 r. obcokrajowcy stanowili aż 8,8 proc. mieszkańców. Są nimi głównie Turcy, Włosi i Polacy. Tych ostatnich było według Eurostatu 413 tysięcy.

ŁOs/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane