• rozwiń

Polacy chwycili się za kieszenie

Polacy chwycili się za kieszenie
Foto: TVN24 Foto: Do sklepów RTV najczęściej chodzimy tylko popatrzeć...

W polskiej gospodarce jest coraz gorzej - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny. Bezrobocie w styczniu wzrosło do 10,5 proc. Dużo gorzej wygląda sprzedaż detaliczna, która w porównaniu z grudniem 2008 była mniejsza o prawie 23 procent.

Stopa bezrobocia w styczniu 2009 roku wyniosła 10,5 proc. wobec 9,5 proc. w grudniu 2008 roku. Prognozy analityków mówiły o stopie na poziomie 10,1 proc., natomiast spełnia się w ten sposób prognoza resortu pracy z połowy lutego.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia 2009 roku wyniosła ponad 1,6 mln osób, co oznacza, że przybyło ich ponad 160 tys.

Zwykle w styczniu bezrobocie wzrasta o ok. 100 tys. Najnowsze wyniki potwierdzają, że powoli wchodzimy w spowolnienie gospodarcze, być może w recesję.

gomułak o bezrobociu

Jak zauważa główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka, zwykle w styczniu bezrobocie wzrasta o ok. 100 tys. Jego zdaniem to, że ty,m razem zwiększyło się o 160 tys. osób może być oznaką spowolnienia gospodarczego. - Wyniki potwierdzają, że powoli wchodzimy w spowolnienie gospodarcze, być może w recesję - powiedział Gomułka.

Nieco lepiej wygląda kwartalna stopa bezrobocia mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), która w przeciwności do danych uzyskiwanych z urzędów pracy, uwzględnia szarą strefę. Wzrosła ona w trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku do 6,7 proc. z 6,6 proc. odnotowanych kwartał wcześniej.

Firmy: będziemy zwalniać

Z najnowszych danych wynika też, że pod koniec stycznia 173 polskie przedsiębiorstwa deklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 13,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 3,1 tys. osób. Przed rokiem 32 zakłady chciały zwolnić 4,4 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 80 osób.

GUS podał również, że w styczniu 2009 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 67,6 tys. ofert pracy wobec 46,8 tys. przed miesiącem i 92,1 tys. przed rokiem.

Kupujemy już mniej

Dane GUS pokazują też, że Polacy stali się bardziej oszczędni i po świątecznym szaleństwie zakupowym w styczniu głęboko schowali portfele. Bo chociaż w porównaniu ze styczniem 2008 sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,3 proc., to już w porównaniu z grudniem spadła o 22,9 proc.

Sprzedaż utrzymuje "na powierzchni" m.in. wzrost płac, ciągle dobra sytuacja na rynku pracy w trzecim kwartale. Pomaga także tani złoty i zwiększony popyt na polskich granicach.

szczurek o sprzedaży

O ile miesięczny spadek sprzedaży między "gorącym", a "chłodnym" okresem zakupowym nie dziwi głównego ekonomisty ING Banku Mateusza Szczurka, to według niego negatywną informacją jest fakt, że wzrost jest bliski zera, oraz to, że następne miesiące nie będą tak dobre. - Sprzedaż utrzymuje "na powierzchni" m.in. wzrost płac, ciągle dobra sytuacja na rynku pracy w trzecim kwartale. Pomaga także tani złoty i zwiększony popyt na polskich granicach - mówi Szczurek.

- Jednak bezrobocie rośnie, tempo wzrostu zatrudnienia też idzie w stronę zera, więc skłonność od zakupów będzie raczej malała - ocenił ekonomista.

Bez nowego TV w Nowym Roku

Prognozy rocznego wzrostu sprzedaży były na poziomie 3 proc., natomiast jeszcze w grudniu rok do roku sprzedaż wzrosła o 6 proc.

Jak obliczył GUS, w styczniu Polacy najczęściej rezygnowali ze sprzętu RTV i AGD (miesięczny spadek sprzedaży o 40 proc.), książek i prasy (spadek o 34 proc.) i pojazdów mechanicznych (spadek o 23 proc.)

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane