• rozwiń

Polacy chcą pracować jak najdłużej

Polacy chcą pracować jak najdłużej
Foto: TVN24 Foto: Polacy nie chcą na emeryturę

Chcemy pracować tak długo, jak to będzie możliwe, bez względu na wiek - pisze "Rzeczpospolita". Tak na pytanie GUS odpowiada co trzeci Polak po pięćdziesiątce.

Zdaniem ekspertów oznacza to, że Polacy zaczynają podejmować racjonalne decyzje emerytalne. Nowy system emerytalny premiuje tych, którzy pracują dłużej.

Z informacji zebranych przez GUS wynika, że wśród obecnych 50-letnich i starszych Polaków nie ma większej chęci do jak najwcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Co trzecia osoba planuje pracować tak długo, jak będzie to możliwe, a co ósma zamierza zostać w pracy nawet po ukończeniu 65 lat.

- Teraz wciąż niestety ludzie uciekają na emeryturę najszybciej jak to jest możliwe - martwi się Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan. - Jakieś 20 procent deklaruje, że będzie pracowało dłużej. Ekspert konfederacji ma nadzieję, że na zmianę zachowań Polaków wpływ będą miały trzy czynniki. - Po pierwsze, zmienia się sytuacja na rynku pracy, mamy coraz mniejsze bezrobocie, a starsi pracownicy są poszukiwani. Po drugie, w najbliższych latach będzie coraz więcej starszych ludzi, a coraz mniej młodych, więc tym bardziej doświadczeni pracownicy będą cenni. I po trzecie, ludzie zauważą, że opłaca im się pracować dłużej, bo dostaną wtedy wyższe emerytury - wylicza Jeremi Mordasewicz.

Z badania GUS wynika, że nadal co piąta osoba zamierza skończyć pracę zawodową natychmiast, gdy osiągnie wiek emerytalny. Jednak połowa z nich deklaruje, że nadal będzie chciała pracować.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane